قوانین مرخصی تحصیلی در دانشگاه آزاد

آشنایی با قوانین مربوط به مرخصی تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش خبرگزاری فارس، در این قسمت به بحث آشنایی با قوانین مرخصی تحصیلی در  دانشگاه آزاد می‌پردازیم

حداکثر مدت مرخصی تحصیلی در دانشگاه آزاد

ماده ۴۸: دانشجو می‌ تواند در هر یک از دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حداکثر دو نیمسال و در دوره های کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد پیوسته چهار نیمسال از مرخصی تخصصی استفاده کند.

تبصره ۱: استفاده از مرخصی تحصیلی در چند ترم نیمسال متوالی بلامانع است دانشجو موظف است مطابق ماده ۴۹ آیین نامه تقاضای خود را به واحد دانشگاه تسلیم کرده و موافقت لازم را برای مرخصی تحصیلی کسب کند.

تبصره۲: مدت مرخصی تحصیلی به استثنای مرخصی تبصره ماده ۳ و تبصره ۲ و ۳ ماده ۴۹ و یک نیمسال مرخصی زایمان جز حداکثر مدت مجاز تحصیل دانشجو در هر دور محسوب می شود.

نحوه ثبت درخواست مرخصی تحصیلی و زمان ثبت آن

ماده ۴۹: تقاضای مرخصی تحصیلی باید به صورت کتبی حداقل دو هفته قبل از شروع انتخاب واحد توسط دانشجو به اداره آموزش واحد دانشگاه تحصیل داده شود و اداره آموزش موظف است پس از بررسی وضعیت تحصیل دانشجو قبل از اتمام مهلت انتخاب واحد موافقت و عدم موافقت با درخواست دانشجو را به صورت کتبی به وی ابلاغ  کنند.

تبصره۱: آموزش واحد زمانی با درخواست مرخصی موفق می‌ شود که دانشجو از نظر گذراندن دقیقه دروس دوره دچار مشکل نشود.

تبصره۲: دانشجویانی که به عنوان همسر یا فرزند (به شرط نداشتن منع نظام وظیفه)یکی از اعضای هیأت علمی که از فرصت مطالعاتی استفاده می‌ کنند، کارکنان دولت یکی از دانشجویان بورسیه به صورت همراه به خارج از کشور می‌ روند، می‌ توانند با ارائه حکم ماموریت همسر و ولی به تشخیص و تایید شورای آموزشی واحد علاوه بر استفاده از مرخصی استحقاقی در طول دوره تحصیل تا ۴ سال دیگر نیز از مرخصی بدون احتساب در سنوات بهره‌مند شوند.

تبصره۳: مرخصی های اجباری که واحد دانشگاهی به دلیل تشکیل نشدن کلاس‌ های عدم ارائه دروس صادر می‌کنند جز سنوات تحصیلی دانشجو محسوب نمی‌شود و شهریه‌ ای  بابت آن دریافت نمی‌ کنند.

تفاوت مرخصی تحصیلی و انصراف از تحصیل در قوانین دانشگاه آزاد

ماده ۵۱: ترک تحصیل یا عدم مراجعه دانشجو به واحد دانشگاهی (بدون اخذ مرخصی)در یک نیمسال انصراف از تحصیل محسوب می‌شود و دانشجویی منصرف حق ادامه تحصیل را نخواهد داشت.

تبصره: در مواردی که ترک تحصیل دانشجو موجه باشد باید حداقل یک ماه قبل از پایان همان نیمسال دلایل آن را به واحد دانشگاهی اعلام کنند و در صورت تایید موجه بودن آن نیمسال جز مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب می شود.

تبصره ۳ماده۳: در مورد پذیرفته شدگان فاقد مدرک پایه یک سال تحویل ثبت نام جز سنوات مجاز محسوب نمی‌ شود و واحد دانشگاهی باید مرخصی بدون احتساب در سنوات صادر و  شهریه ثابت این  مدت را بر مبنای سال ورود اخذ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن