حل مشکل صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها

سیاست وزارت علوم

دکتر قاسم عموعابدینی معاون وزیر آموزشی وزارت علوم در گفتگو با خبرگزاری ایسنا عنوان کرد:

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه “نیاز محوری”، “برنامه محوری” به همراه “استاد محوری” اساس برنامه‌ریزی‌های دانشگاه‌ها در وزارت علوم قرار خواهند گرفت، گفت: متاسفانه ما براساس صندلی های تعریف شده دانشجو جذب می‌کردیم در حالی که اگر این سه شاخص ملاک برنامه ریزی‌ها قرار بگیرد نه با صندلی خالی مواجه می‌شویم، نه نگرانی بابت اشتغال دانشجویان خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا دکتر قاسم عموعابدینی ضمن بیان این مطلب در خصوص ضرورت راه اندازی دانشکده های جدید در برخی از دانشگاه های کشور و میزان نظارت بر چنین تصمیماتی اظهار کرد: مجوز تاسیس دانشکده‌های جدید ابتدا باید در هیئت امنای دانشگاه ها تصویب شده و بعد از آن به شورای گسترش وزارت علوم ارسال شود، وزارت علوم نیز تاسیس این دانشکده‌ها را با حساسیت بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهد. به طور کلی این دانشکده‌ها با نظارت وزارت علوم در دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شوند.

شرط تاسیس دانشکده های جدید

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌ها برای تاسیس دانشکده‌های جدید باید تضمین دهند که کیفیت آموزش را حفظ خواهند کرد، تصریح کرد: این مراکز باید رشته هایی که مورد نیاز بازار کار نیست را بازنگری کرده و مورد پایش قرار بدهند و به سوی ایجاد رشته های جدید مورد نیاز جامعه حرکت کنند به همین جهت راه اندازی رشته های جدید و پرتقاضا نیازمند ایجاد دانشکده های مرتبط آن رشته ها است بنابراین تاسیس این مراکز موضوعی نیست که از سوی حاکمیت و یا وزارت علوم برای آن دستور داده شود.

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: دانشگاهی که فکر می کند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد نیازمند این است که دانشکده های جدیدی را داشته باشد قطعاً تاسیس دانشکده های جدید مسیر خود را بر اساس روند مصوب در وزارت علوم طی می کنند. اما در گام اول دانشگاه‌های بزرگ باید در راه اندازی دانشکده های مرتبط با رشته های جدید پیش قدم شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن