واگذاری واحدهای پیام نور در برخی شهرها به فنی و حرفه‌ ای

وزیر علوم آخرین وضعیت ساماندهی دانشگاه‌های پیام نور، علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای را اعلام کرد و گفت:واحدهای کم متقاضی پیام نور در برخی استانها به فنی و حرفه‌ای واگذار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر در گفتگو با محمدعلی زلفی گل، وی درباره اجرای یکی از ۱۴ بند از دستورات مهم رئیس جمهور به وزیر علوم مبنی بر ساماندهی مراکز علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دولتی گفت: طرح آمایش و ساماندهی آموزش عالی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ۹ بند دارد طبیعی است که وزارت علوم موظف است به صورت زمانبندی کارها را پیگیری کند.

واگذاری واحدهای دانشگاه پیام نور در شهرهای با دانشجوی کم به دانشگاه فنی و حرفه ای

زلفی گل ادامه داد: در حال حاضر این کار آغاز شده است، به عنوان مثال در شهری که دانشجوی پیام نور زیاد نداریم و یا خیلی استقبال نمی‌شود، با مسئولان شهر و استان هماهنگ شده و برنامه ریزی کرده ایم تا ساختمان و امکانات دانشگاه پیام نور را در اختیار دانشگاه فنی و حرفه‌ای قرار دهند تا به آموزشکده فنی و حرفه‌ای تبدیل شود.

انتقال امکانات، پرسنل و اعضای هیئت علمی پیام نور به دانشگاه های دولتی در برخی شهرها

وزیر علوم افزود: یا در برخی استان‌ها دانشگاه‌های دولتی به فضای آموزشی نیاز دارند از این رو با هماهنگی که با رئیس دانشگاه پیام نور صورت گرفته است؛ امکانات، پرسنل و اعضای هیأت علمی این دانشگاه به دانشگاه دولتی آن منطقه منتقل می‌شود و تجمیع صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به ساماندهی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی اداری دانشگاه‌های علمی کاربردی که مربوط به نهادهای دولتی بودند، باید تعطیل می‌شدند که به مرور در حال ساماندهی آن هستیم بنابراین برنامه‌ها را براساس قانون و طبق زمانبندی خاصی پیگیری می‌کنیم.

دانشگاه پیام نور در دانشگاه علمی کاربردی ادغام نمیشود

زلفی گل در مورد اینکه آیا امکان ادغام دانشگاه علمی کاربردی با پیام نور وجود دارد یا خیر گفت: خیر، هر کدام از زیرنظام های آموزش عالی وظایف خاص خود را دارند. به عنوان مثال دانشگاه فنی حرفه‌ای، تربیت تکنسین مهارتی و دانشگاه علمی کاربردی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت برای صنایع و جامعه را پیگیری می‌کند. دانشگاه پیام نور آموزش غیرحضوری را در دستور کار دارد که موجب افزایش دانایی جامعه می‌شود. هر کدام از این دانشگاه‌ها با اهداف خاصی تأسیس شده اند.

وی افزود: شاید به بازآرایی مأموریت این دانشگاه‌ها نیاز باشد ولی تعطیل کردن آنها درست نباشد ما باید از تاریخ درس بگیریم و نباید برای یک اشتباه چند بار هزینه کنیم، شاید هم لازم باشد برخی اوقات آنها را تجمیع کنیم که آن هم نیاز به بررسی جوانب مختلف موضوع و مطالعه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن