کنکور به‌ تدریج حذف می‌ شود

رئیس سازمان سنجش در حاشیه برگزاری کنکور:

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به سمت اهمیت تعلیم و تربیت و پرورش در دبیرستان‌ها و مدارس می‌رویم و کنکور به‌ تدریج حذف می‌شود. روند تاثیر قطعی سوابق تحصیلی نیز افزایش می یابد و تا دو سال آینده به ۶۰ درصد در کل آزمون می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری آنا، عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش امروز چهارشنبه ۱۴ تیر در بازدید از حوزه امتحانی نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: امروز صبح حدود ۴۸۰ هزار نفر در دو گروه «ریاضی و فنی» و «علوم انسانی» و عصر هم حدود ۶۱ هزار نفر در گروه آزمایشی «هنر» شرکت می کنند. تمام تمهیدات لازم برای برگزاری خوب کنکور اندیشیده شده است.

با بیشتر شدن روند تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به تدریج کنکور حذف میشود

وی افزود: یک داوطلب متولد سال ۱۳۸۸ جوان‌ترین و یک داوطلب متولد سال ۱۳۱۸ از شهر شیراز پیرترین داوطلب در آزمون این نوبت است.

پورعباس در مورد افزایش اهمیت سوابق تحصیلی در نتیجه آزمون سراسری گفت: سوابق تحصیلی از شنبه توسط آموزش و پرورش اعلام می شود، امسال برای اولین بار نام‌نویسی به شکل پرتال بود و هر داوطلب یک کارپوشه دارد که می تواند هر لحظه وضعیت نمرات و سوابق تحصیلی خود را مشاهده کنند. امکان اعتراض هم برای دانش آموزان وجود دارد.

وی تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت آموزش و پرورش با هم همیاری می کنند، روند تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به تدریج افزایش می یابد و تا دو سال آینده به ۶۰ درصد در کل آزمون می رسد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: کنکور را بتدریج حذف می کنیم و به سمت اهمیت بیشتر سوابق تحصیلی و آموزش در دبیرستان ها می رویم‌ تا تعلیم و تربیت و پرورش بهتر در مدارس شکل بگیرد. البته ورود در بیش از ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها رقابتی نیست و داوطلبان بدون کنکور وارد دانشگاه ها می شوند ولی در ۱۵ درصد ظرفیت ها رقابت شدید و آزمون کنکور وجود دارد. در آینده نزدیک به نقطه ای می رسیم که نقش کنکور را کمرنگ کنیم.

وی اعلام کرد: حدود ۱۲۰ هزار نفر در کشور و همه دستگاه های اجرایی برای برگزاری آزمونی خوب در خدمت داوطلبان هستند.

لو رفتن سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۲ (نوبت دوم) کذب محض است

پورعباس در مورد لو رفتن سوالات در کانال های مجازی و برخی جلدهای پرسشنامه ها که منتشر شده است نیز گفت: هر سوالی تاکنون منتشر شده در کانال ها جعلی است، حتی من هنوز سوالات کنکور را ندیده ام. بقیه عوامل اجرایی هم قرنطینه هستند.

وی بیان کرد: سازمان سنجش با پلیس فتا ارتباط دارد و تعداد زیادی از شبکه های متقلب دستگیر شده اند. این گروه ها و شبکه ها فقط می خواهند جوسازی کنند.

به گزارش آنا، با توجه به ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) توسط آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهوری در ۲۵ تیر ۱۴۰۱، آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ با تغییراتی در حال برگزاری است.

نتایج آزمون سراسری ۱۴۰۲ تا دو سال برای داوطلبان اعتبار دارد

بر اساس این مصوبه دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده و آزمون اختصاصی شامل دروس اختصاصی پنج گروه آزمایشی ۲ بار در سال برگزار می شود و نتایج آن به مدت ۲ سال اعتبار خواهد داشت. پذیرش در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، مرداد انجام می‌شود و اگر داوطلبی مایل به پذیرش نبود، می‌تواند در آزمون سال آینده شرکت کرده یا از نتایج آزمون برای پذیرش در سال بعد استفاده کند.

روند تاثیر سوابق تحصیلی در سال های مختلف بر روی کنکور و حذف آن

همچنین در آزمون سال ۱۴۰۲ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال دوازدهم ۴۰ درصد، در سال ۱۴۰۳ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال دوازدهم ۵۰ درصد، در سال ۱۴۰۴ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال‌های یازدهم و دوازدهم ۶۰ درصد و در سال ۱۴۰۵ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم ۶۰ درصد خواهد بود.

مروری بر کنکور سراسری ۱۴۰۲ از مرحله آغاز ثبت نام تا آزمون نوبت دوم

روند نام‌نویسی در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ از هشتم آبان آغاز شد و تا ۱۴ آبان ادامه داشت. سازمان سنجش آموزش کشور همچنین بعد از این زمان ۲۲ آبان به داوطلبانی که نتوانسته بودند نام‌نویسی کنند مهلت داد تا نام نویسی کنند.

نتیجه علمی نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ شامگاه نهم اسفند به صورت کارنامه حاوی نمرات خام روی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش قرار گرفت و داوطلبان می‌توانستند با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، کارنامه خود را مشاهده کنند.

نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ صبح و بعدازظهر پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی سال ۱۴۰۱ با حضور ۹۷۸ هزار و ۴۶۰ نفر برگزار شد. بر اساس آمار ۶۰ درصد داوطلبان را زنان و ۴۰ درصد را مردان تشکیل می‌دادند. نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در ۴۱۷ شهرستان، ۵۸۵ حوزه اصلی و ۲۰۴۱ حوزه فرعی سازماندهی شد که از این تعداد ۲۵ حوزه فرعی در تهران قرار داشت.

نام‌نویسی در نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲ نیز از ۱۵ فروردین آغاز شد و تا ۲۵ فروردین ادامه داشت. سازمان سنجش آموزش کشور یکبار هم امکان ثبت‌نام با تاخیر را برای داوطلبانی که فرصت ثبت‌نام پیدا نکرده بودند، منحصراً در روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان فراهم کرد و در نهایت حدود یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۳۶ نفر برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن