برنامه‌ریزی برای حذف کنکور آغاز شد

وزیر علوم با بیان اینکه رقابت در کنکور در رشته‌های پزشکی برای 109 هزار صندلی و کمتر از 11 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌هاست، گفت: داوطلبان خود ارزیابی داشته باشند که اگر نیاز به شرکت در کنکور ندارند از ظرفیت پذیرش بدون کنکور بهره ببرند.

به گزارش خبرگزاری فارس، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یک نشست خبری گفت: این روزها بیشتر اخبار درباره کنکور است. کنکورها با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد که به گفته مسوولان، کنکور دکترا ۸۵ درصد و کنکور کارشناسی ارشد را ۹۱ درصد منطبق با پروتکل ها اعلام کردند.

وی گفت: داوطلبان توجه کنند که تعداد زیادی رشته و محل دانشگاهی داریم که ضرورتی به شرکت در آزمون برای این رشته ها وجود ندارد. سال قبل هم همین طور بوده است. حدود ۴۰۰ هزار نفر صندلی و محل کد رشته در دانشگاه های دولتی از طریق بدون آزمون (۲۰ درصد)، ۴۵ درصد نوبت دوم، ۹۸ درصد ظرفیت غیر دولتی و آزاد از طریق بدون آزمون پذیرش می شوند. یعنی نمره آزمون کنکور تاثیری در پذیرش آنان ندارد و داوطلبان بدون کنکور می توانند در این رشته ها تحصیل کنند.

غلامی اظهار داشت: تراکم برای رشته های پزشکی است که رقابت برای ۱۰۹ هزار صندلی یعنی کمتر از ۱۱ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها است.

غلامی افزود: یعنی اگر داوطلبان می بینند که نیاز به شرکت در آزمون نیست، در کنکور حضور پیدا نکند. یعنی یک خود ارزیابی داشته باشند و نگران الزام شرکت در آزمون نباشند.

به گفته غلامی، در سال های اخیر وزارت علوم سعی کرده بخش پذیرش دانشگاه ها از خارج از مسیر کنکور را جا بیاندازد که امیدواریم در دوران کرونا این موضوع بیشتر تقویت شود.

وی گفت: حذف کنکور قبلا برنامه ریزی شده است و حرکت به این سمت شروع شده است و در کرونا اطلاع رسانی درباره این موضوع شفاف تر شده است. برای بحث حذف کامل کنکور هم برنامه ریزی هایی شده که نیاز به همکاری ۲ وزارت خانه آموزش و علوم دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن