اعلام صفر تا صد نقل و انتقال دانشجویان

دانشجویان با ورود به سامانه سجاد می‌توانند تا ۱۵ خرداد نسبت به ثبت نام نقل و انتقال اقدام کنند

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین نامه جامع میهمانی و انتقال دانشجویان دوره‌های کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی – غیردولتی، پژوهشی و فناوری ابلاغ شده است و تمام امور میهمانی و انتقال دانشجویان به دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی نزدیک به محل سکونت خانواده، با رعایت ضوابط آموزشی و احراز شرایط مندرج در آیین نامه بوده و منوط به موافقت موسسات مبدا و مقصد است.

شرایط میهمانی موقت دانشجویان

در صورتی که دانشجو حداقل یک نیمسال تحصیلی را در موسسه مبدا با میانگین کل حداقل ۱۴ گذرانده و دارای یکی از شرایط خاص مندرج در آیین نامه باشد، می‌تواند تقاضای حداکثر دو نیم‌سال میهمانی را از طریق سامانه داشته باشد.

دانشجویان متقاضی میهمانی باید درخواست خود را از نیمه دوم فروردین هر سال صرفا در بازه زمانی تعیین شده از سوی سازمان امور دانشجویان برای دو نیمسال «نیمسال اول و دوم تحصیلی بعد» در سامانه ثبت کنند.

مدت میهمانی برای مقطع کارشناسی پیوسته، چهارنیمسال و برای مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته، دونیمسال تحصیلی است همچنین ادامه وضعیت میهمانی درصورت موافقت موسسات مبدا و مقصد تا دانش‌آموختگی بلامانع خواهد بود.

شورای موسسه مبدا موظف است بر اساس مفاد این آیین نامه، درخواست دانشجو را بررسی و پس از تشخیص و احراز شرایط حداکثر تا ۱۵ تیر همان سال برای حداکثر دوم سال تحصیلی نظر خود را اعلام و در صورت موافقت ریز نمرات دانشجو به موسسه مقصد ارسال کند.

موسسه مقصد نیز مکلف است حداکثر تا پایان مرداد همان سال نظر خود را برای دو نیمسال تحصیلی به موسسه مبدا و متقاضی اعلام کند.

شهریه دانشجویان میهمان

دانشجویان دوره روزانه در دوران میهمانی و میهمانی دائم در صورت‌عدم پذیرش در دوره روزانه در موسسه مقصد، ملزم به پرداخت شهریه مطابق تعرفه مصوب هیئت امنای موسسه مقصد که به تایید وزارت متبوع رسیده است، هستند.

دانشجویان دوره روزانه متقاضی انتقال در صورت دارا بودن نمره قبولی دوره روزانه «در آزمون سراسری سال ورودی» در موسسه مقصد از پرداخت شهریه معاف هستند. دانشجویان دوره شبانه و موسسات غیردولتی غیرانتفاعی در تمام حالت‌های میهمانی ملزم به پرداخت ۴۰ درصد تا۵۰ درصد از شهریه کامل ثابت و متغیر به موسسه مقصد هستند.

شرایط تبدیل میهمانی موقت به میهمانی دائم

از آن رو که دانشجو نمی‌تواند در ابتدای تحصیل میهمان دائم شود، در صورتی که تطبیق واحدها در موسسه مبدا مشکلی نداشته باشد و به شرط آنکه معدل کل ۱۴ و بالاتر در مدت چهار نیمسال میهمانی در مقطع کارشناسی پیوسته و دو نیمسال میهمانی در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته را در موسسه مقصد کسب نمایند، می‌تواند در صورت موافقت موسسات مبدا و مقصد، میهمان دائم شود.

انتقال دانشجویان به موسسه مقصد، مشروط به احراز شرایط مندرج در ماده ۲ آیین نامه است. کسب معدل بالاتر از میانگین معدل دانشجویان ورودی همان سال و همان رشته در موسسه مقصد، در مدت حداقل چهار نیمسال میهمانی برای مقطع کارشناسی پیوسته و دو نیمسال برای مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ضروری است.

شرایط انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر

بر اساس این آیین نامه انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر مطابق ماده ۶۲ قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران مصوب سال ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی موظف هستند با رعایت مقطع تحصیلی و نوع موسسه، نسبت به انتقال دانشجویان و پذیرفته شدگان، آزادگان، اسرا، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و دانشجویان شاهد به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی محل سکونت خانواده آنان و یا نزدیکترین محل و همچنین تغییر رشته آزمایشی مربوط برای یکبار اقدام کنند.

بنا بر اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، مهلت ثبت نام میهمانی و انتقال دانشجویان برای سال تحصیلی۱۴۰۲ – ۱۴۰۳که تا پیش از این ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ بود تا ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تمدید شده است بر این اساس متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه سجاد نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند برای اطلاع از آیین نامه جامع میهمانی و انتقال دانشجویان اینجا کلیک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن