رتبه دانشگاه‌ ها در رتبه بندی موضوعی کیو اس ۲۰۲۴

رتبه‌بندی کیو اس چهاردهمین دوره رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان را در سال ۲۰۲۴ منتشر کرد و از کشور جمهوری اسلامی ایران ۶۸ گروه آموزشی از ۱۷ دانشگاه در ۱۷ حوزه موضوعی حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل‌زاده رییس مؤسسه ISC گفت: رتبه‌بندی کیو اس چهاردهمین دوره رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان را در سال ۲۰۲۴ منتشر کرد.

رییس مؤسسه ISC گفت: رتبه‌بندی کیو اس یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که توسط موسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می‌گیرد. یکی از رتبه‌بندی‌های مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می‌دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است.

فاضل زاده افزود: در نسخه جاری این رتبه بندی، ۱۵۵۹ دانشگاه رتبه‌بندی شده‌اند که ۶۴ دانشگاه جدید نسبت به سال ۲۰۲۳ در این رتبه‌بندی حضور دارند. دانشگاه علوم پزشکی ایران جزء این دسته از دانشگاه‌ها است. از کشور جمهوری اسلامی ایران ۶۸ گروه آموزشی از ۱۷ دانشگاه در ۱۷ حوزه موضوعی حضور دارند.

وی اظهار داشت: رتبه‌بندی موضوعی کیو اس بر اساس ۵ شاخص ۱- شهرت دانشگاه، ۲- شهرت کارفرمایان، ۳- تعداد استنادها به ازای هر مقاله، ۴- شاخص اِچ-ایندکس ۵- شبکه همکاری بین‌المللی دانشگاه‌ها (که سه مورد اخیر فعالیت پژوهشی را می‌سنجد) صورت می‌پذیرد.

رییس مؤسسه ISC افزود: این شاخص‌ها هر کدام با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی بهترین دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند. بخشی از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی موضوعی کیو اس از طریق پایگاه استنادی اسکوپوس و بخش دیگر نیز از اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها به دست می‌آید.

وی گفت: در این رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در ۵۵ موضوع در قالب ۵ حیطه کلان هنر و علوم انسانی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم طبیعی و نیز علوم اجتماعی و مدیریت مورد ارزیابی قرار گرفتند. موضوع موسیقی موضوع جدیدی است که در سال ۲۰۲۴ اضافه شده است و موضوع علم داده به علم داده و هوش مصنوعی گسترش یافته است. حوزه‌های موضوعی رتبه‌بندی کیواس ۲۰۲۴ در جدول ۱ نشان داده شده است.

جدول ۱. حوزه‌های موضوعی رتبه‌بندی کیواس ۲۰۲۴جدول ۱. حوزه‌های موضوعی رتبه‌بندی کیواس ۲۰۲۴

رتبه دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در ۵ حیطه کلان رتبه‌بندی کیو اس موضوعی ۲۰۲۴

فاضل زاده خاطرنشان کرد: در رتبه‌بندی که بر اساس ۵ حیطه کلان هنر و علوم انسانی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم طبیعی و نیز علوم اجتماعی و مدیریت صورت پذیرفته است، دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران همانند سالهای پیش در ۳ حیطه مهندسی و فناوری، پزشکی و علوم زیستی و علوم طبیعی دارای رتبه در بین دانشگاه‌های برتر دنیا شده‌اند که نتایج آن در جدول ۲ قابل مشاهده است.

وی گفت: همانطور که در جدول ۲ دیده میشود در حوزه کلان مهندسی و فناوری در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۴ دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف حضور دارند. در حوزه کلان پزشکی و علوم زیستی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی مشهد، تهران و علوم پزشکی شیراز حضور دارد. در حوزه کلان علوم طبیعی شاهد حضور دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف هستیم که توانسته‌اند در این رتبه‌بندی حضور داشته باشند. در حیطه کلان مهندسی و فناوری در سال ۲۰۲۳ تعداد ۴ دانشگاه حضور داشتند که در رتبه‌بندی جاری به ۲ دانشگاه تقلیل یافته است.

جدول ۲. حضور دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در ۵ حیطه کلان رتبه‌بندی موضوعی کیو اس ۲۰۲۴جدول ۲. حضور دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در ۵ حیطه کلان رتبه‌بندی موضوعی کیو اس ۲۰۲۴

رییس مؤسسه ISC ادامه داد: در این رتبه‌بندی بر اساس ۵۵ موضوع مورد ارزیابی، ۱۷ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در ۱۹ حوزه موضوعی حضور دارند، که این تعداد در سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ به ترتیب ۱۳ و ۱۵ و ۱۶ دانشگاه بوده است. جدول ۳ دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی ۲۰۲۴ را نشان می‌دهد.

جدول ۳. دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی کیو اس موضوعی ۲۰۲۴ (به ترتیب الفبا)جدول ۳. دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی کیو اس موضوعی ۲۰۲۴ (به ترتیب الفبا)

جدول ۴ جایگاه دانشگاه‌های کشور در حوزه‌های مختلف موضوعی را نشان می‌دهد:جدول ۴ جایگاه دانشگاه های کشور در حوزه های مختلف موضوعی را نشان می دهد: جدول ۴ جایگاه دانشگاه های کشور در حوزه های مختلف موضوعی

جدیدترین نتایج دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی موضوعی «کیو اس ۲۰۲۴»

وی گفت: تعداد گروه‌های آموزشی که از دانشگاه‌های کشور در حوزه‌های مختلف رتبه‌بندی موضوعی کیو اس در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ حضور دارند، در جدول ۵ نشان داده شده است. از ایران در رتبه‌بندی جاری ۱۷ گروه آموزشی حضور دارند که نسبت به سال گذشته به دلیل‌عدم حضور دو گروه آموزشی مهندسی عمران و سازه و اقتصاد و اقتصادسنجی آمار از ۱۹ به ۱۷ تقلیل پیدا کرده است.

جدول ۵. تعداد گروه‌های آموزشی حاضر از جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف رتبه‌بندی موضوعی کیو اسجدول ۵. تعداد گروه‌های آموزشی حاضر از جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف رتبه‌بندی موضوعی کیو اس

فاضل زاده افزود: مقایسه نتایج رتبه‌بندی موضوعی کیواس در سال ۲۰۲۴ با رتبه‌بندی پیشین نشان از کم شدن حضور گروه‌های آموزشی دانشگاه‌های ایران در برخی از حوزه‌های موضوعی است از جمله تقلیل گروه‌های آموزشی حوزه‌های مهندسی برق و الکترونیک از ۱۰ به ۴، کشاورزی و جنگل‌داری از ۶ به ۳، مهندسی نفت از ۶ به ۴، فیزیک و علوم نجوم از ۴ به ۲.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن