نرخ غذای دانشجویان علوم پزشکی گران شد

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت گفت: مبالغ غذای دانشجویی در گروه علوم پزشکی در ۱۴ ماه گذشته با افزایش روبرو نشده بود اما به دلایلی این افزایش هزینه رخ داده است و از فروردین ماه اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر در گفتگو با دکتر احد بنار درباره افزایش مبالغ غذای دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وی با تایید نامه معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت در این زمینه گفت: ما در وزارت بهداشت باید قیمت جدید غذای دانشجویی را در مهرماه هر سال اعلام می‌کردیم. سازمان‌های نظارتی نیز از وزارتخانه پیگیری می‌کردند که وزارت بهداشت باید این کار را انجام دهد. بر اساس قانون باید ۱۰ درصد هزینه تمام شده غذا را باید دانشجو پرداخت کند.

وی افزود: ما به دلیل مسائل و مشکلات اقتصادی که وجود داشت در برابر افزایش قیمت غذا مقاومت کرده بودیم. این در حالی بود که وزارت علوم این افزایش هزینه غذا را در مهرماه انجام داده بود و از هر دانشجو ۲۲ هزار تومان دریافت می‌کند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: با توجه به دستورالعمل ها، ما مجبور شدیم که با توجه به قیمت‌های جدید و اینکه هزینه تمام شده سه وعده غذا برای گروه علوم پزشکی ۲۲۰ هزار تومان محاسبه شده است، ۱۰ درصد آن را از دانشجو اخذ کنیم که حدود ۲۱ هزار تومان از دانشجویان اخذ می‌شود.

وی افزود: مبالغ جدید باید از ابتدای ترم اجرا می‌شد اما این دو ماه هم با قیمت قبلی اجرا شد و سال آینده از فروردین ماه ۱۴۰۳ مبالغ جدید برای غذای دانشجویی اعمال می‌شود.

بنار با اشاره به دلایل و نکاتی که درباره افزایش هزینه غذای دانشجویی گروه علوم پزشکی مطرح شده است، گفت: یکی از دلایل آن بندهای آیین نامه غذا است و یکی از آن‌ها هم افزایش هزینه پرداختی دانشجو است که در بودجه آمده است. در بودجه سهم دانشجو ۳۰ درصد آمده بود که پس از اینکه دفاع کردیم که این میزان بیش از ۱۰ درصد سالیانه است، این موضوع حذف شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت موظف بوده است طبق قانون هرساله قیمت غذا را تا درصدی که در آیین نامه آمده افزایش دهد که ما ۱۴ ماه در این زمینه تاخیر داشتیم.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: در ابلاغیه جدید اعلام کرده‌ایم که غذای نیم‌پرس در نهایت باید با قیمت ۴ هزار تومان ارائه شود. برخی از دانشگاه‌ها با توجه به شرایطی بعضی غذاهای نیم‌پرس دارند امکان ارائه رایگان آن غذاها نیز وجود دارد. به طور مثال یک غذای ناهار که ۱۰ هزار تومان محاسبه می‌شود نیم‌پرس آن نباید بیشتر از ۴ هزار تومان هزینه داشته باشد.

وی افزود: برخی از غذاها گران‌تر برای پیمانکار و دانشگاه هزینه دارند به طور مثال ماهی غذای گران‌تری است و از همین رو برخی از دانشگاه‌ها آن را از سبد غذایی حذف می‌کنند، برای اینکه حذف نشود اعلام کردیم که در نهایت ۲ هزار تومان امکان افزایش قیمت دارد.

به گزارش مهر، دکتر عباس شیراوژن معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت در نامه‌ای در ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۲ به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرده است: نظر به اتمام نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ و با عنایت به بند ۱۲-۱ ذیل ماده ۱ آیین نامه تغذیه دانشجویان ابلاغی به شماره نامه ۶۰۰/۷۲۶/ د مورخ ۱۴۰۰/۳/۳۱ و در راستای تامین بخشی از هزینه قیمت تمام شده غذای دانشجویی در سال تحصیلی گذشته، سهم مبالغ پرداختی دانشجو بابت وعده صبحانه ۴۰.۰۰۰ ریال، ناهار ۱۰۰.۰۰۰ و شام ۷۰.۰۰۰ ریال تعیین و جهت اجرا ابلاغ می‌شود.

همچنین به منظور مدیریت بهینه هزینه‌ها در حوزه تغذیه دانشجویی، وعده‌های غذایی به صورت نیم‌پرس با نظر شورای تغذیه رایگان و یا حداکثر تا مبلغ ۴۰.۰۰۰ ریال به دانشجویان عرضه می‌شود.

لازم به ذکر است دانشگاه/ دانشکده‌های علوم پزشکی می‌توانند با نظر شورای تغذیه برای غذاهای پرهزینه، حداکثر مبلغ ۲۰.۰۰۰ ریال به قیمت مصوب قبض غذای دانشجویی اضافه کنند. »

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن