معرفی پردیس اروند دانشگاه تهران

رییس دانشگاه تهران از مصوبه هیأت امنای دانشگاه تهران درباره پردیس بین‌المللی جدید این دانشگاه خبر داد و گفت: پردیس بین‌المللی اروند رسماً به جمع پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه پیوست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در جریان سفر به استان خوزستان در آخرین نشست شورای دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۲ که با حضور رؤسای دانشکدگان، دانشکده‌ها، پردیس‌ها و مراکز و مؤسسات وابسته به دانشگاه تهران در پردیس بین‌المللی اروند برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: پردیس بین‌المللی اروند دانشگاه تهران تبدیل به هاب مرکزی برای پذیرش دانشجویان غیرایرانی و به طور ویژه دانشجویان عراقی می‌شود. پردیس بین‌المللی اروند در جزیره مینو، در نقطه صفر مرزی واقع شده است.

رییس دانشگاه تهران افزود: یکی از بازارهای خوب ما برای پذیرش دانشجو، استان بصره کشور عراق است که داوطلبان عراقی واجد شرایط تحصیل در دانشگاه تهران بخصوص از منطقه بصره می‌توانند در این پردیس بین‌المللی ادامه تحصیل دهند. دسترسی آسان دانشجویان از بصره به منطقه اروند، امکانی را فراهم می‌کند که حتی دانشجویان می‌توانند بعد از شرکت در کلاس، به محل زندگی خود بازگردند. به این ترتیب شرایطی ایجاد می‌شود که علاوه بر کارکرد آموزشی، تعاملات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بین ایران و عراق نیز گسترش پیدا می‌کند.

تجهیز فضای خوابگاهی و پذیرش دانشجو از مهر ۱۴۰۳ در پردیس بین‌المللی اروند

وی از ایجاد و تجهیز فضای خوابگاهی برای دانشجویان غیربومی در پردیس بین‌المللی اروند خبر داد و افزود: پردیس بین‌المللی دانشگاه تهران در اروند، در گام اول با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌ها داده است، اواخر آبان ماه ۱۴۰۲ به عنوان پردیس علم و فناوری دانشگاه تهران راه‌اندازی شد و امروز با توجه به مصوبه هیأت امنای دانشگاه تهران در دوم اسفند ماه ۱۴۰۲، به عنوان پردیس بین‌المللی اروند به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

مقیمی گفت: با گذراندن فرآیندهایی که در شورای گسترش آموزش عالی اتفاق می‌افتد، از مهر ماه ۱۴۰۳ نسبت به پذیرش دانشجو در این پردیس بین‌المللی اقدام خواهد شد.

وی از پردیس بین‌المللی اروند به عنوان یکی از الگوها و ساختارهای کارآمد برای اجرای دیپلماسی علمی در کشور نام برد و گفت: دیپلماسی علمی می‌تواند روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی روابط سیاسی و امنیتی را بهبود بخشد. در دوره جاری مدیریت دانشگاه تهران شمار پذیرش دانشجوی غیرایرانی به نزدیک دو برابر افزایش پیدا کرده است و اکنون با ایجاد یک ظرفیت مناسب برای پذیرش دانشجوی غیرایرانی در پردیس بین‌المللی اروند، وضعیت دانشگاه تهران در شاخص پذیرش دانشجوی بین‌الملل از بهبود قابل توجهی برخوردار می‌شود.

جزیره مینو؛ پایلوت محرومیت‌زدایی در خطه خوزستان

رییس دانشگاه تهران با ادای احترام به شهدای والامقام دفاع مقدس و بویژه شهدای غواص که در عملیات کربلای ۴ در جزیره مینو به شهادت رسیدند، گفت: عزتمندی کشور را مرهون خدمات و ایثارگری‌های عزیزانی می‌دانیم که در این مکان مقدس، جان عزیز خود را فدای اسلام و ایران کردند. بنابراین این خطه باید از نظر پیشرفت و توسعه‌ یافتگی نیز الگو و نمونه باشد.

وی با اشاره به مذاکره دانشگاه تهران با مدیران ارشد منطقه آزاد تجاری اروند و همچنین پالایشگاه نفت آبادان به منظور تبدیل جزیره مینو به عنوان پایلوت محرومیت‌زدایی در این منطقه، توضیح داد: دانشگاه تهران در این طرح پایلوت تلاش می‌کند تا در حوزه محرومیت‌زدایی، کارآفرینی، مباحث مهارت‌آموزی دانشجویان و بهبود و توسعه سازمانی و شرکتی در مجموعه نهادهایی که در اروند مستقر هستند و با استقرار میزهای مسؤولیت‌پذیری اجتماعی نظیر میز اردوهای جهادی، میز کارآفرینی اجتماعی و میز نیکوکاری و محرومیت‌زدایی، در پیشرفت منطقه اروند نقش‌آفرین باشد.

حوزه‌های هدفگذاری‌شده برای اثرگذاری اجتماعی پردیس بین‌المللی اروند

وی هدفگذاری برای اثرگذاری اجتماعی پردیس بین‌المللی اروند را فراتر از پذیرش دانشجو و شامل حوزه‌های متنوع فرهنگی و اجتماعی طی همکاری با مجموعه‌های مختلف از جمله خیریه، توسعه فنی در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، کشاورزی و منابع طبیعی و شیلات دانست و از همکاری مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران برای راه‌اندازی کلینیک درمانی در منطقه اروند و جزیره مینو با حمایت خیرین نیک‌اندیش خبر داد.

مقیمی گفت: این کلینیک با محوریت متخصصین و دانشجویان سال‌های آخر رشته‌های گروه علوم پزشکی به مردم این خطه خدمت‌رسانی خواهد کرد و همچنین دانشکده دامپزشکی نیز در مجموعه‌ای دیگر خدماتی را در حوزه تخصصی دام و حیوانات مهیا می‌کند.

معرفی دستگاه‌های پیشگام در حمایت از نهضت مهارت‌ورزی دانشگاه تهران

رییس دانشگاه تهران همچنین از معرفی و تقدیر از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های پیشگام در حمایت از دانشگاه تهران در زمینه نهضت مهارت‌ورزی طی مکاتبه با رییس‌جمهور در اوایل اسفند ماه خبر داد و گفت: رییس‌جمهور تاکید داشت که دستگاه‌های اجرایی در زمینه گسترش مهارت‌ورزی با دانشگاه‌ها همکاری داشته باشند، که در این راستا در مکاتبه با رییس‌جمهور از وزارتخانه‌های نفت، صمت، کار و رفاه و امور اجتماعی و همچنین چند سازمان از جمله سازمان منطقه آزاد اروند تقدیر کردیم.

راه‌اندازی دیده‌بان سرمایه اجتماعی از سوی دانشگاه تهران

مقیمی از تدوین داشبورد نظام حل مسائل کشور و همچنین راه‌اندازی دیده‌بان سرمایه اجتماعی به عنوان دیگر گام‌های دانشگاه تهران در راستای مطالبات رییس دولت سیزدهم نام برد و توضیح داد: دانشگاه تهران در همکاری مشترک با مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، پروژه بزرگ دیده‌بان سرمایه اجتماعی را راه‌اندازی می‌کند به طوری که بتوانیم با بهره‌گیری از ظرفیت خبرگان و متخصصان رشته‌های مختلف، به صورت ماهانه وضعیت سرمایه اجتماعی را رصد کنیم.

وی افزود: بخشی از این رصد ناظر بر تاثیرسنجی تصمیمات و سخنرانی‌ها است؛ یعنی به مسؤولان و افکار عمومی گزارش دهیم که تصمیمات و سخنرانی‌ها چقدر به ارتقای سرمایه اجتماعی کمک کرده یا اینکه چقدر به افول سرمایه اجتماعی منجر شده است.

رییس دانشگاه تهران، شفافیت و بیان انتظارات را مقدمه اقدام‌پژوهی برای بهبود دانست و گفت: در پیگیری فرآیند اقدام‌پژوهی، یکی از مباحث ما ناظر بر سرمایه اجتماعی است. امیدواریم الگویی که دانشگاه تهران با دستگاه‌های مختلف پیش می‌برد الگوی نمونه‌ای برای کل کشور شود تا دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها بتوانند برای رسیدن به هدف مشترک که تعالی و پیشرفت کشور است، بتوانند با هم محشور شوند.

مقیمی در پایان نشست شورای دانشگاه در پردیس بین‌المللی اروند با اهدای لوح تقدیر از حمایت‌های مدیرعامل منطقه آزاد اروند و همچنین مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان تقدیر کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن