توزیع مناسب داوطلبان کنکور در رشته‌ های تحصیلی با بورس‌ های تحصیلی

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان گفت: بورس‌های دانشجویی در جهت توزیع مناسب داوطلبان کنکور در رشته‌های تحصیلی و تامین نیروی انسانی توانمند در حوزه‌های مختلف ایجاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور دانشجویان، نشست محمد محمدی مسعودی مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان با صاحبان صنایع در خصوص معرفی بورس‌های دانشجویی در محل این سازمان برگزار شد.

مسعودی با بیان اینکه یکی از اهداف وزارت علوم توزیع مناسب داوطلبان در رشته‌های تحصیلی و تامین نیروی انسانی توانمند در حوزه‌های مختلف است؛ تصریح کرد: ما به اندازه کافی دانشجویان مستعد و فضای کافی برای تحصیل دانشجویان داریم و می‌توانیم دانشجویانی را تربیت کنیم که در حوزه‌های گوناگون بتوانند مثمر ثمر واقع شوند و سبب ارتقاء جامعه باشند.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان اظهار کرد: یکی از مسائل مهم سال‌های آتی کشور عدم توازن داوطلبان کنکور سراسری متناسب با رشته‌های تحصیلی است. در حال حاضر بخش اعظمی از دانشجویان ما به سمت رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی می‌روند به طوری که در سال گذشته ۵۸۰ هزارنفر از کنکوری‌ها داوطلبان تجربی بودند و عملا سایر رشته‌های تحصیلی مغفول مانده‌اند و به عنوان مثال تعداد داوطلبان متقاضی رشته‌های گروه آزمایشی ریاضی فیزیک در حال کاهش است و در سال‌های آینده ما در کشور خود با مشکل کمبود نیروی انسانی کارآمد در حوزه‌های مختلف، مواجه خواهیم شد.

وی اظهار کرد: این تمایل دانشجویان به رشته پزشکی از یک سو و عدم توان پاسخ به انبوه داوطلبان این رشته در دانشگاه‌های کشور از سویی دیگر منجر به خروج از کشور دانش آموزان برای تحصیل خواهد شد که متاسفانه در بسیاری از موارد به تحصیل در دانشگاه‌های نامعتبر می‌انجامد و تبعات زیادی برای داوطلب و خانواده آن‌ها ایجاد می‌کند.

مسعودی بیان کرد: ما دو سال است که در خصوص موضوع بورس‌های دانشجوی پژوهش کرده‌ایم تا بتوانیم از طریق بورس دانشجویی جذابیت‌هایی را ایجاد کنیم تا داوطلبین کنکور سراسری به سمت رشته‌هایی بروند که صنایع و شرکت‌های ما به آن نیازمند هستند.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان تصریح کرد: رکن اصلی هر شرکت تولیدی یا صنعتی نیروی انسانی است و صاحبان صنایع اگر بخواهند از نیروی جوان متخصص و ماهر استفاده کنند می‌توانند خود مسئولیت تربیت این افراد را با همکاری دانشگاه‌ها بر عهده داشته باشند که یک شرایط ویژه بی‌سابقه است.

طراحی سامانه یکپارچه بورس‌های دانشجویی (سیب دانشجویی)

وی ادامه داد: براین اساس ما در اداره کل بورس و اعزام دانشجویان سامانه یکپارچه بورس‌های دانشجویی را با عنوان سیب دانشجویی طراحی کرده‌ایم تا صاحبان صنایع بتوانند به آن مراجعه کرده و بورس مورد نظر خود را انتخاب کنند و از طریق آن به بورس دانشجویان و تربیت آن‌ها بر اساس نیاز خود بپردازند.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان در خصوص انواع بورس‌ها گفت: از جمله بورس‌های ارائه شده می‌توانیم به بورس دانش، بنگاه اقتصادی، وطن، صنعت و مشاغل، فرصت‌های کوتاه مدت خارج از کشور اشاره کنیم.

وی در خصوص بورس صنعت و مشاغل گفت: طبق این بورس به صنایع این امکان داده شده است که دروس اختیاری دانشجویان را نیز بتوانند بر اساس نیاز خود از لیست دروس اختیاری آن رشته انتخاب کنند.

مسعودی خاطر نشان کرد: از دیگر مزیت‌های بورس‌های جدید این است که دانشجویان می‌توانند واحد کار آموزی و کارورزی خود را در همان شرکت صنعتی بورس کننده بگذرانند و یک روز در هفته را نیز در همان شرکت صنعتی مشغول به کار شوند.

بورس اقتصادی

مسعودی افزود: بورس دیگری با نام بورس بنگاه اقتصادی نیز طراحی شده که شرط شغلی ندارد اما هدف از این بورس رفع مسائل و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی است. شرکت‌ها می‌توانند از این طریق مسئله‌های فناورانه خود را به کمک دانشجویان تحصیلات تکمیلی حل و فصل کنند و دانشجو نیز برای انجام این پروژه بورس دریافت کند و تمام وقت و بدون دغدغه به حل مسئله بپردازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن