تشریح دستورالعمل دریافت ارز دانشجویی

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای تحصیل در خارج از کشور نیاز به دریافت ارز دانشجویی دارند در این قسمت نحوه و شرایط دریافت ارز دانشجویی را شرح می‌دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، برای تحصیل در خارج از کشور به دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند، ارز دانشجویی تعلق می‌گیرد اما به افرادی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی یا دوره دبیرستان هستند ارز دانشجویی تعلق نمی‌گیرد.

مزیت ارز دانشجویی و شرایط دریافت آن

مزیت ارز دانشجویی این است که قیمت آن به نرخ دولتی محاسبه می‌شود. البته برای اینکه ارز دانشجویی به شما تعلق بگیرد شرایطی وجود دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم تا با نحوه و شرایط دریافت ارز دانشجویی آشنا شوید.

سازمان امور دانشجویان فقط محتوای گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان را بررسی و تایید می‌کند. مراحل و ضوابط پرداخت ارز اعم از نوع، میزان و نرخ ارز براساس دستورالعمل‌های بانک مرکزی ج. ا. ا بر عهده بانک‌های عامل است.

همچنین تغییر بانک انتخابی برای دانشجویان امکانپذیر نیست؛ لذا دانشجویان از ابتدا در هر بانکی که پرونده ارزی تشکیل می‌دهند تا انتها از همان بانک مجاز به دریافت ارز هستند. در ضمن ارز مقرری و شهریه هر دو از یک بانک قابل اقدام است و امکان دریافت ارز مقرری از یک بانک و ارز شهریه از بانک دیگر امکانپذیر نیست. باشد؛ بنابراین باید در انتخاب بانک دقت کرد.

براین اساس متقاضیان باید نسبت به تایید گواهی اشتغال به تحصیل خود از طریق بارگذاری در سامانه وزارت امور خارجه (سامانه میخک) اقدام کنند. قابل توجه اینکه تا زمانیکه کدرهگیری سامانه میخک صادر نشود پرداخت ارز از سوی بانک امکانپذیر نخواهد بود.

ارز دانشجویی برای ترم جاری قابل بررسی است و به سایر درخواست‌ها (مربوط به ترم‌های قبل) ترتیب اثر داده نخواهد شد و حداکثر مدت پرداخت ارز برای مقطع کارشناسی ارشد ۳۶ ماه (۶ ترم) و مقطع دکترا ۶۰ ماه (۱۰ ترم) است.

دانشجویان می‌توانند سالانه به مدت سه ماه در جمهوری اسلامی ایران اقامت داشته باشند (هر ۶ ماه یک ماه و نیم) چنانچه دانشجویی بیشتر از این مدت در ایران حضور داشته باشد باید ارز دریافتی را مسترد کند.

نحوه و شرایط دریافت ارز دانشجویی

همچنین دانشجویان به اعتبار دانشگاه محل تحصیل دقت کنند چنانچه دانشگاه مورد تأیید این وزارت نباشد ارز دانشجویی تعلق نخواهد گرفت.

دانشجویان برای اطلاع از اعتبار دانشگاه‌ها به سایت اداره دانش آموختگان به نشانی: http//grad.saorg.ir مراجعه کنند.

گواهی اشتغال به تحصیل با سربرگ رسمی و مهر دانشگاه، با قید مقطع، رشته تحصیلی، قید تمام وقت بودن، بازه زمانی تحصیلی و… بارگذاری شود. ضمناً در گواهی اشتغال به تحصیل دریافت یا عدم دریافت هرگونه کمک هزینه تحصیلی (اعم از شهریه یا مقرری) قید شود.

به دانشجویانی که دارای بورس کامل هستند یا به عبارت دیگر کمک هزینه تحصیلی (اعم از مقرری و شهریه) دریافت می‌کنند ارز تعلق نمی‌گیرد. دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل کمک هزینه تحصیلی به طور کامل دریافت نمی‌کنند، باتوجه به هزینه‌های اعلام شده در گواهی اشتغال به تحصیل (بابت مقرری یا شهریه) درخواست ارز آنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین به دانشجویان تمام وقت ارز تعلق می‌گیرد. (تحصیل باید به صورت حضوری و تمام وقت باشد) به دوره‌های غیرحضوری، پاره وقت و مجازی ارز تعلق نمی‌گیرد و واحدهای خارج از کشور دانشگاه‌های پیام نور و آزاد اسلامی ارز تعلق نمی‌گیرد و ارائه ویزا دانشجویی الزامی است.

دانشجویان دارای کارت پایان خدمت قدیمی باید نسبت به اخذ کارت الکترونیکی نظام وظیفه اقدام کنند. (کارت نظام وظیفه قدیمی مورد قبول نیست) برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند بارگذاری مدرک معافیت تحصیلی الزامی است.

رشته‌های علوم پزشکی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مربوط می‌شود و نباید از طریق این سایت درخواست ارائه کنند.

بارگذاری مدرک لغو تعهد آموزش رایگان در ج. ا. ا در سایت الزامی است. (مثال: برای مقطع دکترا برای خارج از کشور اقدام کرده‌اید در صورتیکه مقطع کارشناسی ارشد را در ایران بوده‌اید باید دانشنامه مدرک ارشد یا لغو تعهد آموزش رایگان را در سایت بارگذاری کنید.)

تمام امورات مربوط به دریافت ارز به صورت الکترونیک است و نیاز به مراجعه حضوری نیست و دانشجویان برای پاسخگویی به سوالات و رفع مشکل احتمالی می‌توانند از طریق آدرس ایمیل support@saorg.ir یا پشتیبانی سامانه سجاد در منوی خدمات ارتباط برقرار کنند.

مسؤولیت هرگونه مغایرت در اطلاعات و مدارک متوجه متقاضی است و در صورت اثبات تخلف پذیرش فرد ابطال و طبق ضوابط و مقررات عمل خواهد شد و دانشجویان برای ارتباط با پشتیبانی سامانه با ایمیل support@saorg.ir مکاتبه کنند.

همچنین به دوره زبان، کالج، پیش نیاز و به طور کلی دوره‌های قبل از ورود به مقطع تحصیلی اصلی، مقطع معادل؛ بورسیه محل تحصیل و پذیرش دانشگاه ارز تعلق نمی‌گیرد و مبلغ پرداختی برای درخواست در سامانه سجاد مسترد نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن