ابلاغ شیوه‌ نامه اجرایی بورس دانش

شیوه‌ نامه اجرایی بورس دانش، به تصویب شورای مرکزی بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و برای اجرا به دانشگاه‌ ها ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شیوه‌نامه اجرایی بورس دانش به منظور تقویت رشته‌های مورد نیاز کشور و همچنین تشویق استعدادهای برتر نظام آموزشی، به تعدادی از دانش آموختگان مقاطع دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق آزمون، طبق این شیوه‌نامه و مصوبات شورای مرکزی بورس، همه‌ساله بورس دانش اعطا می‌شود.

این دستورالعمل اجرایی به استناد بند ب و د ماده ۱ و بند ۲ و ۵ بخش ج ماده ۲ قانون اهداف وظایف و تشکیلات وزارت علوم تحقیقات و فناوری مورخ یکم شهریور ۱۳۸۳ فصل چهارم «نقشه جامع علمی کشور» و «آئین‌نامه جامع اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی» مصوب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ به شرح زیر تدوین شده است.

ماده ۱ تعاریف و اختصارات شیوه نامه اجرایی بورس دانش

وزارت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

سازمان: سازمان امور دانشجویان

شورا: شورای مرکزی بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

سازمان سنجش: سازمان سنجش آموزش کشور

مؤسسه: هر یک از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پژوهشی دولتی دارای مجوز از مراجع ذیربط که طبق مقررات وزارت فعالیت می‌کنند.

بورس: امتیاز مادی یا معنوی است که به یک شخص برای تحصیل در یک یا بخشی از مقطع تحصیلی اعطا می‌شود.

بورسیه: شخصی که در مدتی از تحصیل خود از امتیار بورس استفاده کرده باشد.

متقاضی: شخصی که درخواست استفاده از امتیاز بورس دانش برای ادامه تحصیل طبق این شیوه‌نامه را داشته باشد.

کارگروه تخصصی: گروهی از متخصصین و خبرگان متشکل از نمایندگان اداره کل و نماینده معاونت آموزشی و پژوهشی وزارت که وظیفه سیاست‌گذاری و تصمیمسازی در ارتباط با تعیین اولیه رشته/گرایش‌هایی که تحت این بورس هستند و مصاحبه متقاضیان را بر عهده دارند.

سامانه یکپارچه: سامانه‌ای یکپارچه که در پایگاه سازمان برای راهبری و تسهیل فرآیند اعطای بورس ایجاد شده است.

ماده ۲ اهداف شیوه‌ نامه اجرایی بورس دانش

هدف از این بورس؛ تشویق و هدایت استعدادهای برتر نظام آموزش و پرورش کشور به رشته گرایش‌های مغفول مانده و دارای اولویت بر اساس اسناد فرادستی و تأیید شورای مرکزی بورس با تاکید بر حوزه‌های علوم پایه، علوم انسانی و هنر در مؤسسات سراسر کشور است.

ماده ۳ تسهیلات بورس دانش

۱-۳- پذیرفته شدگان علاوه بر عدم پرداخت شهریه بابت تحصیل مقرری ماهانه و در صورت نیاز، خوابگاه دریافت می‌کنند.

تبصره ۱: میزان مقرری پس از تصویب در شورا و به شرط تأمین اعتبار برای درج در دفترچه کنکور سراسری به سازمان سنجش اعلام می‌شود.

۲-۳- مدت زمان استفاده از بورس حداکثر ۴ نیم سال تحصیلی برای مقطع کاردانی، حداکثر ۸ نیم سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی، حداکثر ۴ نیم سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و حداکثر ۸ نیم سال تحصیلی برای مقطع دکتری است.

۳-۳- مقرری بورس به حساب بورسیه به صورت ماهانه واریز می‌شود.

تبصره ۲: مؤسسه محل تحصیل موظف است در پایان هر نیمسال تحصیلی وضعیت آموزشی و تأیید واریز مقرری بورسیه را از طریق سامانه یکپارچه بورس به سازمان اعلام کند.

ماده ۴ شرایط عمومی برای دریافت بورس دانش

۱-۴- ایمان و اعتقاد به مبانی دین مبین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران

تبصره ۱: داوطلبان از اقلیت‌های مذهبی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فقط از شرط ایمان و اعتقاد به مبانی دین مبین اسلام مستثنی هستند.

۲-۴- التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و رکن اساسی آن، یعنی ولایت فقیه

۳-۴- رعایت تقوا در گفتار و کردار که نشانه آن انجام واجبات و اجتناب از محرمات است.

۴-۴- وابسته نبودن به احزاب و گروه‌های ملحد، محارب و غیر قانونی

۵-۴- حسن شهرت و نداشتن سوء پیشینه کیفری

۶-۴- نداشتن حضور و فعالیت‌های مغایر با قوانین و شیونات اخلاقی در فضای مجازی و عدم ارتباط با شبکه‌های معاند

۷-۴- دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم معافیت تحصیلی و یا دفترچه آماده به خدمت برای متقاضیان مذکر

۸-۴- داشتن توانایی جسمی علمی و مهارتی لازم متناسب با رشته تحصیلی الزامات حرفه‌ای و مطابق با اهداف بورس

ماده ۵: شرایط اختصاصی برای دریافت بورس دانش

۱-۵- شرایط پذیرش بورسیه شامل تعداد، جنسیت، حداکثر سن، رشته، شرایط جسمانی، معدل، مقطع تحصیلی قبلی، دیپلم، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد پس از تصویب در شورا برای درج در دفترچه آزمون سراسری به سازمان سنجش اعلام می‌شود.

۲-۵- شرکت در آزمون سراسری و قبولی در کد رشته انتخابی

۳-۵- تأیید صلاحیت علمی و عمومی توسط کارگروه تخصصی

ماده ۶ فرآیند اعطای بورس

مراحل پذیرش متقاضیان بورس به شرح زیر است:

۱-۶- رشته‌های هدف، هرساله توسط کارگروه تخصصی تعیین و برای تأیید نهایی به شورا اعلام می‌شود.

۲-۶- سازمان به صورت سالانه تعداد سهمیه بورس مؤسسات در رشته گرایش‌های تأیید شده در شورا و شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش را به سازمان سنجش اعلام می‌کند.

۳-۶- سازمان سنجش کد رشته‌های دارای این بورس را در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری قید می‌کند.

تبصره ۱: اعلام رشته‌های تأیید شده در دفترچه کنکور سراسری به صورت دو کد مجزا دارای بورس و بدون بورس قید می‌شود.

تبصره ۲: تمام مکاتبات رسمی در این خصوص از طریق اداره کل صورت می‌پذیرد.

۴-۶- متقاضیان می‌توانند کد رشته مربوط به این بورس را در دفترچه کنکور سراسری انتخاب کنند. انتخاب کد رشته‌های دارای این بورس مانع از انتخاب کدرشته‌های مشابه بدون بورس توسط داوطلب نیست.

۵-۶- داوطلبی که در کد رشته بورس به صورت اولیه پذیرش شود در صورت داشتن شرایط مندرج در دفترچه انتخاب رشته دعوت به مصاحبه می‌شود.

تبصره ۳: مصاحبه توسط کارگروه تخصصی در اداره کل و یا در دانشگاه‌های مراکز استان به نمایندگی از سازمان صورت می‌پذیرد.

تبصره ۴: سازمان سنجش حداکثر ۳ برابر سهمیه درخواستی در آن کدرشته را صرفاً از بین داوطلبانی که در بین ۱۰ درصد برتر آن گرایش در هر یک از مناطق سه‌گانه (۲.۱ و ۳) هستند برای دعوت به مصاحبه به سازمان معرفی می‌کند.

۶-۶- در صورت کسب نمره لازم داوطلب در مصاحبه وی به عنوان بورسیه به سازمان سنجش و برای اعلام نتایج معرفی می‌شود. در صورت‌ عدم کسب نمره لازم در مصاحبه داوطلب از بین کد رشته‌های بعدی انتخابی خود روال معمول رقابت با سایر داوطلبین را طی خواهد کرد.

۷-۶- اعلام قبول شدگان نهایی توسط سازمان سنجش به سازمان

۸-۶- اعلام ثبت‌نام و شروع به تحصیل بورسیه به سازمان از طرف مؤسسه محل تحصیل

ماده ۷ سایر مقررات مربوط به شیوه‌ نامه اجرایی بورس دانش

۱-۷- بورسیه‌های دانش برای دریافت سایر بورس‌ها در مقاطع بالاتر در اولویت هستند.

۲-۷- بورس تحصیلی و مزایای ناشی از آن در صورت تأمین اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

۳-۷- در صورت تغییر رشته گرایش فرد بورسیه ادامه بورس مشروط به

۱-: رشته / گرایش جدید در دفترچه انتخاب رشته (دفترچه منتشر شده در همان سال درخواست انتقال) جزو اولویت‌های این بورس باشد.

۲- موافقت شورا امکان‌پذیر است.

۴-۷- چنانچه دانشجوی بورسیه، تحصیل خود را به پایان نرساند و از تحصیل انصراف دهد یا اخراج شود. باید تمامی هزینه‌های پرداختی از جمله مقرری ماهانه را به ارزش روز انصراف یا اخراج، عودت دهد. موارد خارج از اراده دانشجوی بورسیه در شورای مرکزی بورس بررسی خواهد شد.

۵-۷- چنانچه در طول دوره تحصیل به دلایل مندرج در آئین‌نامه انضباطی دانشجویان علیه بورسیه رأی قطعی صادر شود. سازمان مجاز است تا بورس را لغو کند و تمامی هزینه‌های پرداختی از جمله مقرری ماهانه را به ارزش روز انصراف یا اخراج از بورسیه مطالبه و دریافت کند.

۶-۷- مهمان شدن بورسیه در سایر مؤسسات علاوه بر رعایت مفاد آئین‌نامه میهمانی و نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه تنها با موافقت اداره کل بلامانع است. در صورت‌ عدم موافقت اداره کل، دانشجوی بورسیه موظف است. تمامی هزینه‌های پرداختی از جمله مقرری ماهانه را به ارزش روز عودت دهد.

۷-۷ در طول مدت مرخصی تحصیلی تسهیلات بورس پرداخت نشده و در صورت حذف ترم با دلایل موجه تسهیلات ترم بعد قطع خواهد شد.

تبصره ۱: دانشجویان دکترا که فرصت تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را با استفاده از بورس سازمان امور دانشجویان سپری می‌کنند در طول این مدت تنها از مقرری بورس فرصت استفاده می‌کنند.

۸-۷- بورسیه از هر حیث تابع آئین‌نامه‌ها و مقررات دوره‌های تحصیلی مؤسسات خواهد بود.

۹-۷- پس از اتمام دوره تحصیلی بورسیه صدور مدارک دانش آموختگی وی مطابق با آئین نامه‌های آموزش رایگان مؤسسات است و بورس دانش، تعهدی اضافه بر آن برای بورسیه ایجاد نمی‌کند. البته در صورت تقاضای بورسیه به لغو تعهدات آموزش رایگان علاوه بر هزینه مربوطه مبالغ مربوط به تسهیلات بورس دانش به ارزش مقرری پرداختی در روز تقاضای لغو نیز باید توسط بورسیه پرداخت شود.

۱۰-۷- چنانچه معدل بورسیه در یک ترم جزو ۲۵ درصد اول هم ورودی‌های هم رشته گرایش خود نباشد، بورس شش ماهه بعدی قطع خواهد شد. تکرار دو ترم متوالی با سه ترم غیر متوالی این مورد منجر به لغو کامل بورس می‌شود.

۱۱-۷- حداقل واحدهای گذرانده شده بورسیه مقطع کارشناسی در طی ۴ نیمسال تحصیلی متوالی نباید از ۶۰و احد کمتر باشد در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌شود.

۱۲-۷ حداقل واحدهای گذرانده شده بورسیه مقطع کارشناسی ارشد در طی ۲ نیمسال نخست تحصیلی نباید از ۱۶ واحد کمتر باشد در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌شود.

۱۳-۷- حداقل واحدهای گذرانده شده بورسیه مقطع دکتری در طی ۲ نیمسال نخست تحصیلی نباید کمتر از ۱۶ واحد باشد. همچنین این دانشجویان بورسیه باید امتحان جامع (در صورت وجود) خود را تا ترم چهارم گذرانده باشند. در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌شود.

۱۴-۷- بورسیه که یک ترم مشروط شود بورسیه تحصیلی به صورت کامل لغو خواهد شد.

تبصره ۲: در شرایط خاص (قهری و خارج از اراده دانشجویان بورسیه) با ذکر دلایل همراه با مستندات با رأی و تصمیم شورا امکان برقراری مجدد تسهیلات وجود خواهد داشت.

تبصره ۳: در صورت لغو کامل بورس، طبق موارد مندرج در این شیوه نامه، تمامی تسهیلات دریافتی در سنوات گذشته باید توسط بورسیه به ارزش روز لغو بورس عودت داده شود.

براساس اعلام وزارت علوم، این شیوه نامه مشتمل بر ۷ ماده و ۱۰ تبصره در تاریخ ششم تیرماه ۱۴۰۲ به تصویب شورا رسیده و از تاریخ ابلاغ قابل اجرا است. ضمناً تمام شیوه نامه‌های مغایر با آن لغو و هرگونه اصلاح یا تغییر مفاد شیوه نامه تنها با تصویب شورا معتبر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن