سازمان ملی سنجش معیار‌ های مناسبی برای انتخاب داوطلبان واجد شرایط به دانشگاه‌ ها ارائه می‌ دهد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد هدف و نقش سازمان ملی سنجش در انتخاب دانشجویان گفت: سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور قصد دارد تا با بررسی و ارزیابی عملکرد افراد، بهبود کیفیت آموزش‌ و پرورش در کشور را تسهیل کند و معیارهای مناسبی برای انتخاب و ارتقای دانشجویان و پذیرش داوطلبان واجد شرایط به دانشگاه‌ ها ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری آنا  در گفتگو با عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره هدف از راه‌اندازی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور گفت: هدف از راه‌اندازی این سازمان ملی سنجش، ایجاد یک سازمان مستقل و متخصص در حوزه سنجش و ارزیابی عملکرد دانش‌آموزان و داوطلبان آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است.

هدف و نقش سازمان ملی سنجش در انتخاب دانشجویان واجد شرایط

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، با توجه به اهمیت ارزیابی و اندازه‌گیری دقیق عملکرد دانش‌آموزان در سیستم آموزشی، سازمان ملی سنجش برای ایجاد یک معیار مشترک و عادلانه برای ارزیابی دانش‌آموزان تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان ملی سنجش مسئول برگزاری آزمون‌های ملی و بین‌المللی و انجام ارزیابی‌های مربوط به سطح دانش و توانایی داوطلبان است، اظهار کرد: این سازمان با بررسی و ارزیابی عملکرد افراد، بهبود کیفیت آموزش‌وپرورش در کشور را تسهیل می‌کند و معیارهای مناسبی برای انتخاب و ارتقای دانشجویان و پذیرش داوطلبان واجد شرایط به دانشگاه‌ها ارائه خواهد داد.

نسخه اولیه اساس‌نامه تشکیل سازمان ملی سنجش نوشته شد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به دلیل نیاز به تعیین معیارها و شاخص‌های مناسب برای انتخاب داوطلبان واجد شرایط و ورود به دانشگاه‌ها تشکیل سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور را ضروری دانست.

به گفته پورعباس، مصوبه راه‌اندازی سازمان ملی سنجش در ۱۴۰۲ ابلاغ شده است و اساس‌نامه آن سه ماه بعد از تاریخ ابلاغ در شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل دسترسی است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی را با تشکیل یک کمیته مسئول تدوین اساس‌نامه دانست و ادامه داد: نسخه اول این اساس‌نامه نوشته شده است و دستور آن در صحن ستاد تعلیم و تربیت با همکاری ستاد نقشه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و… قرار دارد و به‌زودی نوبت آن برای بررسی سر می‌رسد.

وی با بیان اینکه نسخه اولیه اساس‌نامه در ستاد تعلیم و تربیت چکش‌کاری می‌شود، عنوان کرد: درنهایت این اساس‌نامه در صحن شورا به تصویب نهایی می‌رسد و روند اجرایی آغاز می‌شود. سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور شکل گرفته است و روی سخت‌افزارهای موجود یعنی سازمان سنجش تغییر وضعیت می‌دهد و سایر دستگاه‌ها بر اساس اساس‌نامه به آن می‌پیوندند.

پورعباس خاطرنشان کرد: با وجود تعداد زیادی دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کشور، نیاز به یک سازمان مستقل و کارشناس در حوزه سنجش و انتخاب داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها به وجود آمده است و امیدواریم به‌زودی روند تشکیل آن آغاز شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن