صفر تا صد جزئیات کنکور کارشناسی ۱۴۰۳

جزئیات نام‌نویسی در کنکور کارشناسی ۱۴۰۳ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری آنا، نام نویسی در نوبت اول کنکور کارشناسی و آزمون پذیرش اختصاصی دانشجو-معلم در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجائی از ۵ آذر ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و تا ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ادامه دارد. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ نیازمند مطالعه دقیق دفترچه راهنما است، زیرا داوطلبان باید از شرایط و ضوابط آزمون مطلع شوند. دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای آزمون‌های دی ماه و تیرماه به طور جداگانه منتشر می‌شود و از سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.

سهم سوابق تحصیلی در کنکور کارشناسی ۱۴۰۳ شامل ۲۸ درصد دروس عمومی و ۲۲ درصد دروس تخصصی است که مجموع آن ۵۰ درصد با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی است.

دروس تخصصی آزمون کارشناسی هم ۵۰ درصد تأثیر دارد. داوطلبان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم هر میزان نمره‌ای که دریافت کنند در نمره کل کنکور داوطلب تأثیر گذار است.

گفتنی است؛ با توجه به اینکه ورود به دانشگاه فرهنگیان هم نوعی پذیرش است و هم نوعی آزمون استخدامی است، از سال ۱۴۰۳ سه آزمون برای دانشگاه فرهنگیان اجرا می‌شود. دو نوبت آزمون سراسری و یک نوبت آزمون اختصاصی ویژه دانشگاه فرهنگیان است که وزارت آموزش و پرورش باید جزئیات آن را اعلام کند.

نکات اجرایی و فنی اجرای مصوبه جلسه ۳۶ شورای سنجش و پذیرش دانشجو

۱. عناوین و ضرایب دروس سابقه تحصیلی دیپلم نظام ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ از طریق آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ اعلام شده است.

سابقه تحصیلی شامل نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۶-۳-۳ و دیپلم و پیش‌دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه‌گیری، به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم در گروه‌های آزمایشی اصلی به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی

۲. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است. همچنین میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی در این گروه‌ها، ۳۷.۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی ۱۲.۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد) است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد است.

میزان متفاوت تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌ها خارجی

۳. سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی است.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی در این گروه‌ها، ۲۱ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی ۷ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد) است.

سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲ درصد است.

داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

در صورتی‌که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکنند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ و سپس تراز می‌شود.

برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست. تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.

عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (کنکور) همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به تفکیک گروه‌های آزمایشی به شرح جداول ذیل است:

ضرایب دروس گروهای مختلف در کنکور کارشناسی ۱۴۰۳

در رشته‌های دارای آزمون عملی، نمره آزمون عملی به عنوان درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره کل آزمون اختصاصی برای پذیرش رشته‌های مرتبط با آن رشته محاسبه خواهد شد.

ضریب آزمون درس بهیاری برای دیپلم‌های بهیاری که در گروه علوم تجربی برای ورود به رشته‌های «پرستاری»، «اتاق عمل» و «هوشبری» شرکت می‌کنند ۱۲ است.

نمرات خام مربوط به دو نوبت آزمون اختصاصی سال ۱۴۰۳ به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌شود.

در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت‌های معتبر هر داوطلب (نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۳ و نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۲ در صورتی که داوطلب در جلسه آزمون آن‌ها حاضر بوده است)، بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی بین حداکثر ۴ نمره کل آزمون اختصاصی، با سهم ۵۰ درصد در نمره‌کل نهایی لحاظ و در کارنامه ملاک انتخاب رشته اطلاع‌رسانی می‌شود.

نمره‌کل نهایی حاصل از ۵۰ درصد نمره‌کل سابقه تحصیلی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی و ۵۰ درصد بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی گروه آزمایشی درخواستی است.

ملاک علمی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی مربوط به سال ۱۴۰۳ است (با توجه به تغییر ضرایب و میزان تأثیر سابقه تحصیلی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برای پذیرش در سال ۱۴۰۳ تغییر می‌کند). رتبه در سهمیه و رتبه کشوری بر اساس نمره کل نهایی ساخته می‌شود.

شرایط اختصاصی نام نویسی در آزمون کارشناسی ۱۴۰۳

ارائه دیپلم آموزشی نظام جدید ۳ – ۳ – ۶ یا دیپلم ۴ ساله نظام قدیم یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی

داوطلبانی که دیپلم نظام جدید از رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش دارند، می‌توانند ثبت نام کنکور سراسری نظری را انجام دهند.

داوطلبانی که از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده اند، فقط در صورت اتمام خدمات قانونی خود حداکثر تا ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۳، اجازه شرکت در کنکور سراسری را دارند.

داوطلبانی که از وزارت بهداشت فارغ التحصیل شده اند و مشمول خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان هستند، حداکثر تا ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۳ یا ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۳ باید خدمات خود را به پایان برسانند.

دانشجویان تمام دانشگاه‌های روزانه، آزاد، پردیس خودگردان، دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه ها، می‌توانند بدون انصراف از دانشگاه خود در کنکور سراسری ثبت نام کنند و در صورت قبولی در رشته و دانشگاه مورد علاقه، از رشته تحصیای قبلی انصراف دهند.  و الزام انصراف دانشجویان دانشگاه روزانه برای شرکت در کنکور برداشته شده است.

داوطلبان آقا برای ثبت نام کنکور سراسری باید وضعیت نظام وظیفه مشخص داشته باشند.

مدارک نام نویسی الکترونیکی کنکور کارشناسی ۱۴۰۳

شماره سریال کارت اعتباری

کد نظام وظیفه

کد سوابق تحصیلی دیپلم

کد عنوان دیپلم

کد ۱۳ رقمی برای اتباع غیرایرانی

کد پیگیری ۱۲ رقمی سهمیه‌های ایثارگران و رزمندگان

اسکن عکس ۴*۳ یا ۴*۶

کد پستی منزل

آدرس دقیق محل سکونت

داوطلبان نظام قدیم هم همانند نظام جدیدها امکان نام نویسی در کنکور ۱۴۰۳ را دارند.

گفتنی است؛ نوبت اول آزمون سراسری و آزمون متقاضیان رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجائی در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ و نوبت دوم در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن