حضور ۷۳ دانشگاه ایرانی در رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۴

از میان ۱۱ حوزه موضوعی رتبه‌ بندی تایمز دانشگاه‌ های ایرانی حاضر در این رتبه بندی توانسته‌ اند در ۱۰ حوزه موضوعی، در بین دانشگاه‌ های برتر جهان قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر سید احمد فاضل‌زاده، رئیس مؤسسه ISC گفت: از میان ۱۱ حوزه موضوعی که رتبه‌بندی تایمز اعلام کرده است دانشگاه‌های ایران توانسته‌اند در ۱۰ حوزه موضوعی، در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گیرند. تعداد ۷۳ دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در این رتبه‌بندی حضور دارند.

فاضل‌زاده اظهار کرد: تا پایان برنامه هفتم توسعه تعداد دانشگاه‌های با رتبه زیر ۵۰۰ در نظام‌های معتبر رتبه‌بندی بین‌المللی باید به ۲۰ برسد، در این رتبه‌بندی موضوعی، تعداد ۷۳ دانشگاه جمهوری اسلامی ایران از ۱۸۵ رشته محل حضور دارند که در ۴۴ رشته محل دانشگاه‌ها حائز رتبه زیر ۵۰۰ بوده‌اند که در جدول زیر به تفکیک حوزه موضوعی در جدول زیر نشان داده شده است.

تعداد رشته محل های دارای رتبه زیر 500  دانشگاه های ایرانی در حوزه موضوعی مجله تایمز 2024

رتبه دانشگاه‌های ایران در هر یک از حوزه‌های موضوعی در لینک زیر قابل مشاهده است:

رتبه دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۴

رئیس مؤسسه ISC گفت: یکی از رتبه‌بندی‌های مهمی که رتبه‌بندی جهانی تایمز به‌صورت سالانه انجام می‌دهد، ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است، این رتبه‌بندی در ۱۱ حوزه موضوعی کلی که برخی از آن‌ها دارای چندین موضوع فرعی است، دانشگاه‌های برتر جهان را معرفی می‌کند. این حوزه‌های موضوعی عبارتند از:

11 حوزه موضوعی تایمز در معرفی دانشگاه های برتر جهان 2024

به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، وی افزود: شرایط حضور در رتبه‌بندی موضوعی تایمز تعداد قابل قبولی از انتشارات علمی و اعضای هیات‌علمی است که برای هر موضوع متفاوت است. رتبه‌بندی موضوعی تایمز نیز بر اساس ۵ معیار اصلی آموزش (محیط یادگیری)، محیط پژوهشی، کیفیت پژوهش، چشم‌انداز بین‌المللی و صنعت مشابه با رتبه‌بندی جهانی تایمز انجام می‌شود، اما هرکدام از این شاخص‌ها متناسب با هر حوزه موضوعی وزن‌دهی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن