راه اندازی دو دانشکده جدید در دانشگاه گیلان

فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان از راه‌ اندازی دانشکده‌ های علوم و فنون نوین دریایی در بندر انزلی و دانشکده حفاظت از زیرساخت ها در پردیس دانشگاهی دانشگاه گیلان خبر داد.

به گزارش ایزی تست به نقل از دانشگاه گیلان، رئیس دانشگاه گیلان گفت: بر اساس برنامه راهبردی دانشگاه گیلان در راستای رسیدن به دانشگاه نسل چهارم و دانشگاه تقاضا محور و همچنین با توجه به سند تحول آموزش عالی کشور، دانشگاه گیلان ایجاد دو دانشکده جدید بر اساس نیاز استان و کشور را از سال گذشته در برنامه توسعه‌ای خود قرار داد. این رشته‌ها که بر پایه ظرفیت‌های دانشگاه گیلان، اعم از استادان متخصص، آزمایشگاه‌ها و فضاهای فیزیکی موجود در دانشگاه هستند، ماهیت بین رشته‌ای داشته و دانشجویان این رشته‌ها بعد از دانش آموختگی ان شاء الله دارای شغل مشخص خواهند بود.

راه اندازی دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه گیلان در بندر انزلی

نجفی ادامه داد: استان ساحلی گیلان، از گذشته‌های دور در حوزه دریا و دریانوردی فعال بوده، ولی متاسفانه در دانشگاه گیلان رشته‌های مرتبط با دریا، دریانوردی و مهندسی کشتی وجود نداشته و متخصصین  این زمینه در استان گیلان و کشور همواره مورد نیاز بوده و می‌باشند که از اوایل سال گذشته برنامه‌ریزی و تلاش برای ایجاد رشته علوم و فنون نوین دریایی و مهندسی کشتی در دانشگاه گیلان آغاز شد و با یاری خداوند متعال و با  همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان بنادر و دریانوردی، استانداری گیلان، فرمانداری بندر انزلی و… ، موفق شدیم زیرساخت تاسیس این رشته را در مجموعه و ساختمان دانشگاه گیلان واقع در بندر انزلی که پیش از این در اختیار جهاد دانشگاهی گیلان بود، فراهم کنیم. گرایش‌هایی نظیر، دریانوردی (عرشه و ناوبری)، مهندسی موتور کشتی، مهندسی برق کشتی، اقتصاد دریا محور، حقوق دریا، گمرک در بنادر، آلودگی دریا و… که عمدتا زمینه‌های بین رشته‌ای هستند که  رشته‌های پایه آن‌ها در حال حاضر در دانشگاه گیلان موجود، هستند، از جمله گرایش‌های این دانشکده خواهند بود. امیداورم با یاری خداوند و همت دانشگاهیان این دانشکده تبدیل به قطب بین‌المللی آموزش و پژوهش تخصص‌های دریایی در منطقه شود.

دانشکده حفاظت از زیرساخت ها در پردیس دانشگاهی دانشگاه گیلان

وی گفت: امروزه با توجه به تهدیدات مختلف در حوزه‌های گوناگون، نظیر امنیت غذایی، حملات سایبری و. . . وجود متخصصین مرتبط در مواجه با این تهدیدات یکی از ضروریات در کشور است. لذا  بر اساس فراخوان انجام شده توسط سازمان پدافند غیر عامل کشور جهت راه اندازی دانشکده حفاظت از زیرساخت‌ها در بین دانشگاه‌های سراسر کشور، دانشگاه گیلان در فراخوان مذکور شرکت کرده و خوشبختانه پیشنهاد دانشگاه از میان سایر پیشنهادات دانشگاه‌ها، مورد موافقت و تصویب سازمان پدافند غیرعامل قرار گرفته، و مقرر شد این دانشکده با حمایت آن سازمان در دانشگاه گیلان با سه گرایش تاسیس شود.

نجفی تصریح کرد: گرایش‌های این دانشکده همگی بین رشته‌ای بوده و استادان متخصص آن، امکانات آزمایشگاهی و فضای فیزیکی مورد نیاز آن در دانشگاه گیلان وجود دارد. این دانشکده انشاء الله در مکان موجود دانشگاه، واقع در پردیس دانشگاهی که پیش از این در اختیار جهاد دانشگاهی گیلان، قرار داشت، راه‌اندازی می‌شود. تخصص‌های بین رشته‌ای مورد نیاز این دانشکده در دانشکده‌های فنی، کشاورزی، منابع طبیعی، علوم ریاضی و علوم پایه موجود بوده و گرایش‌های این دانشکده از ترکیب تخصص‌های موجود در این دانشکده‌ها تدوین و ارایه می‌شوند.  این رشته‌ها با توجه به نظام نوین و طرح تحول آموزش عالی کشور تشکیل خواهند شد و به صورت برنامه محور و بر اساس الگویی انعطاف‌پذیر در دانشگاه راه‌اندازی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن