کاهش تعداد دانشگاه‌های کشور با اجرای طرح آمایش آموزش عالی

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۱۸۳ مرکز آموزش عالی در کشور داریم. هدف ما از طرح آمایش آموزش عالی ، کاهش تعداد دانشگاه ها و رسیدن به حدود ۴۰۰ دانشگاه در کشور است.

محمدمهدی دهقان، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم با تاکید بر این که وزارت علوم به هیچ عنوان دنبال گسترش مراکز آموزشی جدید نیست، گفت: در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۱۸۳ مرکز آموزش عالی در کشور داریم که البته این مراکز با احتساب واحد‌های دانشگاه‌هایی نظیر پیام نور محاسبه می‌شوند که خود به تنهایی بیش از ۴۰۰ واحد آموزشی دارد.

 با کاهش تعداد دانشگاه ها و اجرای طرح آمایش هر استان یک دانشگاه خواهد داشت

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی تاکید کرد: برنامه ما در طرح آمایش آموزش عالی دانشگاه آزاد به این سمت حرکت می‌کنیم که بتوانیم به ۳۲ واحد استانی برسیم به این معنی که هر استان یک دانشگاه داشته باشد و واحد‌های دانشگاه آزاد در دانشگاه استانی ادغام شوند. این برنامه برای سایر دانشگاه‌ها نیز اجرایی خواهد شد. به طور مثال ما در دانشگاه پیام نور بیش از ۴۰۰ واحد دانشگاهی داریم که هر کدام از این مراکز یک موسسه آموزش عالی مستقل محسوب می‌شوند که با اجرای طرح آمایش این واحد‌های دانشگاهی با توجه به تعداد اعضای هیات علمی، داوطلبان ورودی، نیاز‌ها و ظرفیت‌های موجود در واحد استانی ادغام شوند.

کاهش دانشگاه ها یعنی ادغام واحدهای اقماری در واحد استانی

وی همچنین خاطر نشان کرد: با اجرای طرح آمایش عالی هر دانشگاهی در مراکز استان‌ها یک مرکز مستقل خواهند داشت و سایر واحد‌های اقماری در این مرکز ادغام می‌شوند تا عملا سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در یک دانشگاه استانی انجام شود.

دهقانی تاکید کرد: بنای شورای گسترش آموزش عالی این است با اجرای طرح آمایش آموزش عالی، با ادغام مراکز و واحد‌های آموزش عالی در کشور از ۲ هزار و ۱۸۳ دانشگاه در کشور به حدود ۴۰۰ دانشگاه برسیم.

طرح آمایش در دانشگاه آزاد به اتمام رسیده است

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم یادآور شد: برنامه آمایش مراکز آموزش عالی در حال حاضر در تمامی زیرنظام‌ها آغاز شده است. به طوری که دانشگاه آزاد این برنامه را به اتمام رسانده و تا یک ماه آینده برای تصویب به شورای گسترش ارائه خواهد داد و قطعا تا پایان دولت این برنامه به اتمام خواهد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن