معرفی دانشگاه سمنان

رییس دانشگاه سمنان در نشست خبری با اصحاب رسانه از اختصاص خوابگاه به عنوان بسته تشویقی برای تکمیل ظرفیت دانشجویی، برنامه‌ریزی برای جشن نیم‌قرن فعالیت، حضور یک استاد این دانشگاه در بین دانشمندان یک‌دهم درصد پراستناد جهان، صادرات ۱۷۰ هزار دلاری دستاوردهای پژوهشی و توسعه رشته‌های تحصیلی، مطالبی ارایه داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سیف‌الله سعدالدین روز سه‌شنبه در نشست با اصحاب رسانه در سالن همایش پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان افزود: خیران و واقفان در توسعه دانشگاه سمنان نقشی مهم دارند و بنیاد خیران در دانشگاه سمنان ایجاد شد تا از ظرفیت خیران در بخش‌های مختلف مانند ساخت خوابگاه‌ها بهره گرفته شود.

رییس دانشگاه سمنان گفت: امسال در سال «مهار تورم و رشد تولید» دانشگاه سمنان تقویت آزمایشگاه مرکزی را در اولویت دارد. رشد تولید منجر به مهار تورم می‌شود و ارتقای کمی و کیفی تولیدات، رشد تولید دانش بومی، رشد تولید علم و فناوری و افزایش بهره‌وری، از جمله رویکردهای دانشگاه سمنان در تحقق شعار امسال است.

چشم انداز و رویکردهای اصلی دانشگاه سمنان

سعدالدین بیان کرد: توسعه جامع دانش بنیان دانشگاه سمنان از چشم‌اندازهای این دانشگاه است.

وی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب در ویژگی دانشگاه اسلامی افزود: دانشگاه به عنوان سرمایه‌اجتماعی پشتیبان نظام است و دانشگاه علم و اخلاق را در تلفیق با یکدیگر به عنوان علم‌ پیشرو به دانشجویان می‌آموزد.

سعدالدین با تاکید بر اینکه دانشگاه به عنوان اتاق فکر دولت با تمام ظرفیت برای افزایش بهره‌وری در تلاش است، بیان کرد: چهار نظام اصلی اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها در زمان حاضر مطرح است و ارایه آموزش مزیت‌محور از مقدمات تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها است.

رییس دانشگاه سمنان بیان کرد: ارائه آموزش‌های مهارت‌محور و مزیت‌محور با هدف اشتغالزایی در قالب دانش‌بنیان‌ها از رویکردهای اصلی دانشگاه سمنان و جزو چهار نظام تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها است.

وی گفت: بر مبنای آموزش دانش و خلق فناوری در دوره دانشجویی، دانش‌آموختگان باید در قالب دانش‌بنیان شغل داشته باشند.

دانشگاه سمنان سال ۱۴۰۳ جشن ۵۰ سالگی می‌گیرد

سعدالدین بیان کرد: دانشگاه سمنان ۱۳۵۳ پایه‌گذاری شد و سال آینده جشن ۵۰ سالگی و سابقه نیم قرن فعالیت دانشگاه است. ۸۵۰ عضو هیات علمی ثابت و حق‌التدریسی در دانشگاه سمنان وظیفه آموزش به ۱۴ هزار دانشجو را ایفا می‌کنند.

سعدالدین افزود: ۵۰ نفر حدود ۱۳ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان دارای رتبه استادی، ۱۲۴ نفر دانش‌یار و بقیه استادیار هستند.

توسعه دانشگاه سمنان از مسیر پارک علم و فناوری این دانشگاه

وی اظهار کرد: دانشگاه سمنان اولین دانشگاه کشور است که بنیان‌گذار ایجاد پارک علم و فناوری در جوار دانشگاه است. وجود پارک علم و فناوری در جوار دانشگاه ظرفیتی برای عملیاتی‌سازی ایده و هدایت تولید به فضای بازار است. پارک علم و فناوری در جوار دانشگاه‌ها مانند ضرورت وجود بیمارستان در کنار دانشگاه علوم پزشکی برای تبحر عملی در کنار تئوری است.

سعدالدین اظهار داشت: توسعه دانشگاه سمنان از مسیر پارک علم و فناوری این دانشگاه می‌گذرد.

معرفی بخش های مختلف دانشگاه سمنان

رییس دانشگاه سمنان گفت: طبق سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سال‌های آینده ۱۰ درصد دانشجویان دانشگاه‌های برتر کشور باید از بین دانشجویان بین‌المللی باشند. اکنون ۲۰۰ دانشجوی بین‌المللی از کشوری‌های عربی مانند عراق، لبنان و افغانستان در دانشگاه سمنان مشغول به تحصیل هستند.

بسته تشویقی کاهش صندلی خالی با رفع محدودیت زمانی خوابگاه دانشجویان

سعدالدین تصریح کرد: برای کم شدن صندلی‌خالی در دانشگاه سمنان از ورودی‌های ۱۴۰۲ که روزانه در این دانشگاه پذیرش شوند، طی چهار سال خوابگاه تامین می شود.

وی افزود: از عوامل مهم انتخاب دانشگاه از سوی دانشجویان خاطرجمعی در بخش خوابگاهی است و دانشگاه سمنان برای رفع این عامل بازدارنده در انتخاب رشته در دانشگاه سمنان محدودیت زمان ارایه خوابگاه برای دانشجویان روزانه برداشته شد.

جذب هئیت علمی از بین دانش آموختگان نخبه دانشگاه

وی تاکید کرد: توجه ویژه به دانشجویان برتر و نخبه از اولویت‌های دانشگاه سمنان است و برای ۱۷ دانشکده دانشگاه سمنان یک جذب هیات علمی از بین دانش‌آموختگان نخبه دانشگاه برنامه‌ریزی شده است.
وی افزود: در جذب هیات علمی دانشگاه محدودیت وجود ندارد و تلاش می‌شود نخبگان به عنوان اعضای هیات علمی پذیرش شوند.

محقق دانشگاه سمنان، جزو ۱۴ دانشمند پر استناد یک دهم درصدی جهان است

سعدالدین یادآور شد: دانشگاه سمنان هفت استاد یک درصد برتر، یک استاد یک دهم درصد برتر طبق رتبه‌بندی آی‌اس‌سی دارد. ۱۴ دانشمند از ایران جزو یک دهم درصد دانشمندان پراستناد هستند و یکی از محققان دانشگاه سمنان جزو این دانشمندان کشور است.

وی بیان کرد: ۲۵۳ اختراع از پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ثبت شد.

وی یادآور شد: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه سمنان یک استاد به ازای ۳۱ دانشجو است.

نسبت دانشجو به استاد در معرفی دانشگاه سمنان

تخصیص ردیف بودجه برای تکمیل دانشکده منابع طبیعی دانشگاه سمنان

رییس دانشگاه سمنان گفت: امسال دانشکده منابع طبیعی مهدیشهر دارای ردیف بودجه شد و طی سه سال آینده تکمیل خواهد شد و افتتاح مرکز رشد و احداث مرکز جامع کارگاهی ذیل پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در مهدیشهر در دستور کار است.

وی تصریح کرد: زیرساخت مرکز رشد و فناوری سرخه ذیل پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به زودی افتتاح می‌شود.

رییس دانشگاه سمنان گفت: شهمیرزاد تاکنون در مقطع کاردانی ارایه رشته داشت و طبق برنامه‌ها تا کارشناسی ارشد متناسب با نیاز منطقه رشته ارائه خواهد شد.

وی یادآور شد: دانشگاه سمنان امسال با توجه به در پیش‌بودن انتخابات، ایجاد شور انتخاباتی و مشارکت حداکثری را در برنامه دارد.

رییس دانشگاه سمنان گفت: ایران رتبه ۱۵ علمی دنیا و رتبه یک علمی منطقه را از آن خود کرده است.

صادرات ۱۷۰ هزار دلاری واحدهای فناور پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان هم در این نشست گفت: اولین پارک علم و فناوری دانشگاهی در شرق و شمال‌شرق کشور مربوط به دانشگاه سمنان است.

حمیدرضا محمدیان اظهار کرد: سال گذشته فروش داخلی واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ۱۴۰ هزار میلیارد تومان فروش داخلی و ۱۷۰ هزار دلار صادرات بود. ارزش فروش دستاوردهای شرکت‌های همبسته به پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ رساله دکتری مورد حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان قرار گرفت و منجر به ثبت اختراع شد، یادآور شد: طرح‌های حمایتی و تشویقی برای به کارگیری نیروهای بیمه شده در دانش‌بنیان‌ها درنظر گرفته شده است.

محمدیان بیان کرد: سه مرحله ورود، رشد و پسا رشد، در پذیرش دانش‌بنیان‌ها در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان مورد توجه است. ۸۶۲ نفر در قالب واحدهای فناورانه پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به صورت نیمه وقت و تمام وقت مشغول به فعالیت هستند.

محمدیان خاطرنشان کرد: چشم‌انداز پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ‌افزایش جذب ۸۰ نفر دیگر است.

معاون پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان افزود: ۱۰ رویداد تخصصی مانند کنگره بین‌المللی فارماکولوژی در سال جاری در این پارک برنامه‌ریزی شده است.

تعداد مجلات دانشگاه در معرفی دانشگاه سمنان

انتشار ۱۷ مجله تخصصی در دانشگاه سمنان

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان گفت: ۱۷ دانشکده، ۲ دانشکده پژوهشی و هفت مرکز پژوهشی در دانشگاه سمنان فعال است.

محمدحسین احسانی تصریح کرد: ۱۷ مجله تخصصی در دانشگاه سمنان شامل هفت مجله به زبان انگلیسی، یک مجله عربی و بقیه مجلات به زبان فارسی منتشر می‌شود.

معاون فناوری و پژوهشی دانشگاه سمنان گفت: طبق رتبه‌بندی آی‌اس‌سی دانشگاه سمنان در رتبه کلی ۲۵ و در بخش پژوهش رتبه ۱۸ دارد.

برگزاری دومین همایش توسعه سمنان در پاییز امسال

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع اقتصادی دانشگاه سمنان گفت: برگزاری دومین همایش توسعه سمنان پاییز امسال در دستور کار است.

مجید قلهکی افزود: احداث نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی با ظرفیت تامین برق شهرستان، کشت گیاهان دارویی و بهره‌برداری از آب‌های ژرف و عمیق و ایجاد مرکز کارآفرینی و نوآوری بانوان در دستور کار است.

معاون توسعه منابع انسانی دانشگاه سمنان یادآور شد: این دانشگاه در پژوهش‌ها نگاه توسعه‌ای به مناطق مختلف استان دارد و بهره‌وری در ۲ بخش کارایی و اثربخشی در دانشگاه سمنان مدنظر است.

هدفگذاری ۸۰ راهبرد برای دانشگاه سمنان در مدت چهار سال

رییس حوزه ریاست دانشگاه سمنان گفت: ۸۰ هدف و راهبرد برای دانشگاه و ۱۰۰ راهبرد برای پارک علم و فناوری دانشگاه تعریف شده است و تحقق اهداف با اهتمام ویژه پیگیری می‌شود.

مصطفی افضلی تصریح کرد: طی مدت چهار سال برای تحقق هدف‌ها در دانشگاه سمنان برنامه‌ریزی شده است.

ارائه ۶۳ رشته تحصیلی در دوره دکتری در دانشگاه سمنان

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه سمنان گفت: دانشجویان در ۵۷ رشته در دوره کارشناسی، ۱۲۲ رشته در دوره کارشناسی ارشد و ۶۳ رشته در دوره دکتری در دانشگاه سمنان مشغول به تحصیل هستند.

فرشاد ورامینیان گفت: هشت استاد عضو هیات علمی وابسته شامل سه استاد بین‌المللی و پنج استاد وابسته به دانشگاه‌های دیگر در دانشگاه سمنان مشغول به خدمت هستند. دانشگاه سمنان ارایه ۱۰ رشته جدید در این دانشگاه را پیگیری می‌کند که اکنون با ارایه ۲ رشته شامل علم داده‌ها و علم سرامیک موافقت شده و در دفترچه کنکور امسال خواهد بود.

وی تصریح کرد: آیین تماشا برای افزایش نشاط دانشجویی و ۲۴ رویداد در طول سال تحصیلی پیشرو تعریف شد. دوره مهارت افزایی سه هزار نفر ساعت در طول سال در دانشگاه سمنان برنامه‌ریزی شد.
وی بیان کرد: ۱۷ تیر با دعوت از موثرین و خانواده ‌های دارای فرزندان کنکوری برای آشنایی با رشته‌های دانشگاه سمنان همایشی برگزار خواهد شد.

فعالیت ۱۸ کانون علمی و فرهنگی در دانشگاه سمنان

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه سمنان گفت: رفاه و فرهنگ دانشجو، کارکنان و اعضای هیات علمی مربوط به این معاونت است.

اشکان جبلی بیان کرد: ۱۸ کانون، ۶۱ انجمن و ۲ تشکل پویا در دانشگاه سمنان فعال است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پیش از برگزاری نشست خبری با رییس دانشگاه سمنان و معاونانش، خبرنگاران در قالب تور رسانه‌ای از بخش‌های مختلف دانشگاه سمنان بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن