تسهیلات ویژه برگزیدگان المپیادهای ملی دانش‌آموزی برای تحصیل در رشته‌های علوم پایه و انسانی

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان خبر داد

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، گفت: برگزیدگان المپیادهای کشوری دانش‌آموزی در صورت ادامه تحصیل در رشته‌های اولویت‌دار کشور، علاوه بر بهره‌مندی از حق‌الزحمه ماهانه، می‌توانند زیر نظر استاد راهبر، از سبد توانمندسازی و حمایتی بنیاد ملی نخبگان برای طی کردن مسیر حرفه‌ای و علمی خود بهره‌مند شوند. این طرح در قیاس با سایر برنامه‌های حمایتی بنیاد، دارای بیشترین تنوع از حیث کیفیت و کمیت است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سیدمحمدصادق موحد در مراسم تقدیر از مدال‌آوران المپیادهای ملی دانش‌آموزی در سال ۱۴۰۱ که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با اشاره به طرح حمایت از جذب استعدادهای برتر در رشته‏ های اولویت دار کشور، گفت: دارندگان نشان‌‏های طلا، نقره و برنز کشوری در المپیادهای ملی دانش‌آموزی ادبیات، ریاضی، زیست، شیمی، فیزیک، کامپیوتر و نجوم، با معرفی باشگاه دانش‌پژوهان جوان، دارندگان رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰ آزمون‌های سراسری ورود به مقطع پایه دانشگاه در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و دارندگان رتبه‌های ۱ تا ۵۰ آزمون‌های سراسری ورود به مقطع پایه دانشگاه در گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی، مشمولان این طرح هستند.

تسهیلات ویژه برای برگزیدگان

وی افزود: در صورتی‌که فرد مشمول در یکی از رشته‌های اولویت‌دار کشور ادامه تحصیل دهد، هم از حق‌الزحمه ماهانه برخوردار می‌شود و هم می‌تواند زیر نظر یک استاد خبره، از سبد توانمندسازی و حمایتی برای طی کردن مسیر حرفه‌ای و علمی خود بهره‌مند شود. علاوه بر آن، اگر فرد در ارزیابی سالانه پویایی خود را حفظ کند، می‌تواند بدون شرکت در کنکور، در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهد.

کمک هزینه توانمند سازی

موحد با اشاره به حمایت‌ها در بخش دانشجویی، اظهار کرد: کمک‌هزینه توانمندسازی، در ابتدای هر سال تحصیلی با درخواست و ارائه برنامه سالانه توانمندسازی آموزشی، پژوهشی، فناورانه، نوآورانه و فرهنگی مشمول طرح، توسط استاد راهبر به بنیاد ملی نخبگان و با تأیید بنیاد ملی نخبگان پرداخت می‌شود.

انجام طرح پژوهشی یا فعالیت فناورانه و دریافت کارت پایان خدمت

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تنوع تسهیلات، افزود: برگزیدگان پس از دانش‌آموختگی از تسهیلات ویژه از جمله خدمت نظام وظیفه تخصصی که در قالب آن با انجام طرح پژوهشی یا فعالیت فناورانه، نهایتا کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند.

تسهیلات در زمینه ایجاد کسب و کار دانش بنیان

موحد با اشاره به تسهیلات اعطایی برای اشتغال مشمولان این طرح، ادامه داد: اگر فرد بعد از دانش‌آموختگی بخواهد در یک شرکت دانش‌بنیان مشغول به فعالیت شود یا بخواهد کسب‌وکار دانش‌بنیان نوپایی راه‌اندازی کند، از تسهیلات مربوطه بهره‌مند می‌شود. همچنین آن دسته از افرادی که با حفظ پویایی تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند، تا یافتن شغل مطلوب خود، از تسهیلات ویژه‌ای از جمله حمایت از گذراندن طرح پسادکتری، تسهیلات جذب به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها بهره‌مند شوند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، وی در پایان با تأکید بر این که بنیاد ملی نخبگان، حمایت ویژه از تحصیل مستعدین برتر در رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی را در دستور کار خود دارد، گفت: این طرح با توافق سه جانبه بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری اجرا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن