تشریح جزئیات نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۳

 دومین نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ علاوه بر حوزه‌های امتحانی ۴۰۸ شهرستان کشور،‌ در ۱۵ کشور خارجی نیز برگزار می‌شود.

به گزارش ایزی تست، بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور، دکتر عبدالرسول پورعباس با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و تبریک انتخاب رئیس جمهور منتخب و حضور گسترده مردم در انتخابات، گفت: نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ با دو هفته تأخیر روزهای ۲۱ و ۲۲ تیر ماه برگزار می‌شود که دلیل این تأخیر ضرورت و اولویت برگزاری انتخابات ریاست جمهور بود تا رئیس جمهور در مهلت قانونی تعیین شده انتخاب شود و در این زمینه هماهنگی لازم با دستگاه‌های مسئول انجام گرفت.

وی افزود: خوشبختانه تمهیدات لازم برای برگزاری آزمون سراسری پیش بینی شده و شورای امنیت کشور مصوباتی در این زمینه به تصویب رسانده و ابلاغ کرده است و با وجود اینکه در دو هفته گذشته در سراسر کشور انتخابات برگزار شده است ولیکن عوامل اجرایی، انتظامی، امنیتی و قضایی خستگی‌ناپذیر بوده و آماده برگزاری مطلوب آزمون سراسری هستند.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور در مورد جزئیات آماری نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، گفت: ۹۱۰ هزار نفر داوطلب واقعی برای شرکت در نوبت دوم آزمون، ثبت‌نام کرده‌اند و با احتساب داوطلبانی که در دو گروه آزمایشی شامل یکی از گروه‌های آزمایشی اصلی و رشته‌های هنر یا زبان خارجی، شرکت می‌کنند، تعداد داوطلبان به بیش از ۹۸۴ هزار نفر می‌رسد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مورد امنیت آزمون گفت: دفترچه‌های آزمون برای هر داوطلب شخصی‌سازی شده است و تنوع دفترچه‌های سؤالات آزمون سراسری بسیار بالاست.

سرپرست سازمان ملی سنجش با اشاره به آغاز فرایند توزیع کارت نوبت دوم آزمون سراسری افزود: نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در هزار و ۷۴۷ حوزه اصلی و در ۴۰۸ شهرستان برگزار می‌شود و به داوطلبان توصیه می‌کنیم با توجه به وضعیت ترافیک در شهرهای بزرگ به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که به موقع سر جلسه حاضر باشند.

پورعباس در مورد مسن‌ترین و جوان‌ترین داوطلب آزمون سراسری، گفت: مسن‌ترین داوطلبان آزمون امسال، دو خانم متولد ۱۳۲۲ و ۱۳۲۷ هر دو از کرمانشاه و متقاضی گروه‌های هنر و علوم انسانی هستند و جوان‌ترین داوطلب نیز یک خانم متولد ۱۳۹۰ از کنگاور و چهار نفر متولد ۱۳۸۸ شامل یک نفر مرد و سه نفر زن از دیگر نقاط کشور هستند.

تعداد داوطلبان گروه های آزمایشی به تفکیک جنسیت

وی خاطرنشان کرد: از تعداد کل ۹۸۴ هزار و ۲۱۴ نفر داوطلب ۶۲۰ هزار و ۵۵۷ نفر زن و ۳۶۳ هزار و ۶۵۷ نفر مرد هستند و در مجموع ۳۷ درصد داوطلبان را مردان و ۶۳ درصد داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهند. در گروه آزمایشی ریاضی و فنی بیش از ۱۲۵ هزار نفر داوطلب شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۳۵ درصد زنان و ۶۵ درصد مردان، در گروه آزمایشی علوم تجربی ۴۷۱ هزار داوطلب شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۳۳ درصد مردان و ۶۷ درصد زنان هستند. در گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۷۰ هزار داوطلب شرکت کرده‌اند ۶۶ درصد زنان و ۳۴ درصد مردان هستند. در گروه هنر و زبان نیز بیش از ۷۰ درصد داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهد.

راهکار سازمان ملی سنجش برای برگزاری سالم کنکور

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور در مورد سلامت آزمون سراسری، گفت: شبکه‌های مجازی شیادی و کلاهبرداری برای اقدامات متقلبانه تلاش می‌کنند که اقدامات آن‌ها در نوبت اول آزمون سراسری ناکام بود و ۳۵ نفر در آزمون نوبت اول ۱۴۰۳ قبل از هر اقدامی دستگیر شدند که تجهیزات غیر مجاز در جلسه آزمون با خود همراه داشتند و در مقایسه با تخلف‌های سال‌های قبل که به هزار مورد هم می‌رسید، ناچیز و بی‌تأثیر بوده است.

دکترپورعباس به والدین داوطلبان هشدار داد که فریب این شبکه‌ها و افراد را نخورند و مراقب باشند که داوطلبان به این جریان‌ها آلوده نشوند زیرا این افراد با گرفتن مدارکی از داوطلبان، مدعی می‌شوند که درصورت بروز مشکل، آن‌ها را به عنوان همدست خود معرفی می‌کنند و در واقع به دنبال اخاذی هستند.

وی همچنین گفت: با توجه به نسل سوم دستگاه‌های سیگنال یاب، نیازی به قطع اینترنت در زمان برگزاری نوبت دوم آزمون سراسری نیست. دستگاه‌های آشکارساز در اختیار حوزه‌های آزمون قرار گرفته و به محض اینکه سیگنالی مشاهده شود اقدامات لازم صورت می‌گیرد، همچنین قضات کشیک در تمام شهرستان‌ها و استان‌ها حضور دارند و پلیس فتا نیز همزمان فعالیت خواهد داشت تا هر گونه اقدامی در مسیر ایجاد شائبه و تخلف در کنکور کشف شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علاوه بر این و طبق روال همه ساله،‌ این آزمون در حوزه‌های امتحانی برخی کشورها برای فراهم ساختن امکان رقابت داوطلبان ایرانی مقیم خارج برگزار خواهد شد.

در این دوره از آزمون سراسری، کشورهای ارمنستان، آلمان، امارات متحده عربی، ترکیه،‌ روسیه، سوریه، فرانسه،‌ قطر، کویت، مالزی، اتریش،‌ گرجستان، ترکیه،‌ عمان و عراق، حوزه‌های امتحانی برای حضور داوطلبان در نظر گرفته‌اند و میزبان رقابت‌های کنکور هستند.

در نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ در مجموع ۹۸۴ هزار و ۲۱۴ نفر داوطلب نام‌نویسی کرده‌اند که ۳۷ درصد داوطلبان را مردان و ۶۳ درصد داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهند.

رقابت داوطلبان دو گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در نوبت صبح روز پنجشنبه و رقابت داوطلبان دو گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی در نوبت بعدازظهر پنجشنبه، ۲۱ تیرماه انجام می‌گیرد.

داوطلبان علوم تجربی که پرمتقاضی‌ترین گروه آزمایشی کنکور امسال و چند سال گذشته بوده است نیز در نوبت صبح جمعه، ۲۲ تیرماه در جلسه آزمون سراسری حاضر خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن