تعطیلی موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی به علت کاهش دانشجو

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی حادترین مشکل موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در حال حاضر را کاهش شدید دانشجو در این موسسات عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر در گفت و گو با سید رسول عمادی، وی با اشاره سامان‌دهی مؤسسات ودانشگاه‌های غیرانتفاعی افزود: ساماندهی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و دولتی هم‌زمان با هم با دستور معاون آموزشی وزارت در حال انجام است ما در مؤسسات غیردولتی سامان‌دهی را با مراقبت انجام می‌دهیم. تا الان دقیقاً طبق فرمتی که به ما داده شده پیگیری‌های لازم را انجام داده ایم.

وی درباره اینکه آیا برخی از رشته‌های دانشگاه و مؤسسات غیرانتفاعی در ساماندهی رشته‌ها تعطیل شده است؟ ادامه داد: رشته‌ای در دانشگاه و مؤسسات غیرانتفاعی تعطیل نشده و فقط تعدادی از رشته‌ها یک‌بار پذیرش بوده که در برخی از دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد منقضی شده که ما آن‌ها را مدیریت می‌کنیم تا به صلاح غیرانتفاعی‌ها رقم می‌خورد.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی ادامه داد: تعدادی از مؤسسات غیرانتفاعی هستند که دچار مشکلات حاد و کمبود دانشجو هستند، بیشتر سامان‌دهی در آن حوزه انجام می‌شود که چگونه در سال جهش تولید با مشارکت مردم» به آن‌ها کمک کنیم تا بتواند توسعه پیدا کنند، در برخی از استان‌ها نیاز داریم که این مؤسسات غیرانتفاعی وجود داشته باشند تا بتوانند باری از دوش دولت بردارند.

وی افزود: اما بیشترین نگرانی ما کاهش جمعیت است که متأسفانه تعداد دانشجویان مؤسسات غیرانتفاعی پایین آمده و این نگرانی وجود دارد که اگر برخی از این رشته‌ها به هر دلیلی در ساماندهی از مؤسسات گرفته شود دچار مشکل خواهند شد. ما پیگیری و بررسی می‌کنیم انشالله دفتر گسترش آموزش عالی نیز با ما کمک می‌کند تا این اتفاق روی ندهد.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی افزود: درحال حاضر ۲۴۵ مؤسسه داریم که تعدادی از این مؤسسات خودشان تقاضای انحلال کردند، تعدادی هم به‌علت کاهش دانشجو درحال تعطیلی بودند، یک تعدادی هم به هر دلیلی با گزارش‌های نظارتی که ارائه شد مشکلاتی داشتند و مدیریت شدند و درحال‌حاضر ۲۴۵ مؤسسه غیرانتفاعی داریم.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از مؤسسات تعطیل شده‌اند گفت: از ابتدا تا الان حدود ۵۰ الی ۶۰ مؤسسه مدیریت شده‌اند و ما درحال بررسی وضعیت این‌ها هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن