وام ودیعه مسکن دانشجویی چیست؟

صندوق رفاه دانشجویی امکان پرداخت وام ودیعه مسکن دانشجویی​ را برای دانشجویان دارای شرایط فراهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، دانشجویان متاهل به دلیل داشتن تعهد به تحصیل در دانشگاه نمی‌توانند به صورت تمام وقت در مشاغل مورد نظر خودشان فعالیت داشته باشند و این موضوع باعث شده تا این دانشجویان در تامین هزینه‌های خود به خصوص هزینه‌های تهیه مسکن دچار مشکل شوند. به همین منظور صندوق رفاه دانشجویی برای رفع دغدغه دانشجویان متاهل، امکان پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را در سال تحصیلی فراهم کرده است. امکان پرداخت وام ودیعه مسکن در ابتدای هر نیمسال تحصیلی توسط صندوق رفاه دانشجویی فراهم می‌شود. دانشجویان متاهل که متقاضی دریافت این نوع تسهیلات، می‌بایست واجد شرایط تعیین شده صندوق رفاه باشند و همچنین مدارک مورد نیاز را نیز آماده کنند.

زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل

معمولا در ابتدای شروع هر نیمسال تحصیلی زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل مشخص می‌شود و تا مدت زمان اعلام شده از سوی صندوق رفاه دنشجویی ادامه می‌یابد. دانشجویان متقاضی دریافت این نوع تسهیلات می‌بایست در مدت زمان تعیین شده به سامانه صندوق رفاه دانشجویی swf. ir مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند. ثبت نام برای دریافت وام‌های دانشجویی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از طریق صندوق رفاه دانشجویان صورت می‌گیرد. داوطلبان در هر نیمسال تحصیلی می‌توانند با پیگیری اطلاعیه‌های منتشر شده از این مرکز از زمان دریافت وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل باخبر شوند و در مهلت مقرر با مراجعه به سامانه مذکور نسبت به نام‌نویسی و ثبت درخواست اقدام کنند.
دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانند از انواع وام‌های دانشحویی که صندوق رفاه به منظور تامین هزینه‌های تحصیل در نظر گرفته است بهره ببرند.

شرایط وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل

به دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی، وام ودیعه مسکن تعلق می‌گیرد. شرایط ثبت نام وام دانشجویی ودیعه مسکن دانشجویان متاهل از طریق بخشنامه صندوق رفاه دانشجویی اعلام می‌شود. لازم به ذکر است که دانشجویان علاوه بر داشتن شرایط دریافت وام دانشجویی، می‌بایست واجد شرایط اختصاصی وام مسکن به شرح زیر نیز باشند​دانشجویان متقاضی وام مسکن دانشجویی نباید در خوابگاه دانشجویی سکونت داشته و می‌بایست متاهل باشند. ​متقاضیان باید سند تعهد و اجاره‌نامه دارای کد رهگیری داشته باشند که لازم است اجاره نامه به نام دانشجو یا همسرش بوده و مکان مورد اجاره در شهر محل تحصیل یا سکونت دانشجو باشد. ​وام دانشجویی مسکن به هر دانشجوی متاهل تنها یک بار در طول هر مقطع تحصیلی داده می‌شود و نحوه بازپرداخت آن پس از فارغ التحصیلی مطابق دستورالعمل بانک عامل انجام می‌گیرد. همچنین دانشجویان می‌توانند از وام ازدواج دانشجویی نیز استفاده کنند. زنان دارای فرزند که به تحصیل در مراکز آموزش عالی مشغول بوده و به دلایلی همچون فوت، طلاق و از کارافتادگی همسر، سرپرستی فرزندان خود را بر عهده دارند می‌توانند از وام مسکن دانشجویی بهره‌مند شوند. دانشجویان مشغول به تحصیل در نیمسال آخر مقطع خود، مشمول دریافت وام مسکن دانشجویی نیست. میزان وام پرداختی تحت هیچ شرایطی از سقف تعیین شده بیشتر نخواهد بود و در صورتی که مبلغ مورد تقاضا در اجاره نامه از مبلغ وام کمتر باشد، وام مسکن مطابق با مبلغ اجاره نامه پرداخت خواهد شد.

دانشجویان دانشگاه آزاد که قصد دارند از تسهیلات و وام‌های دانشجویی صندوق رفاه دانشجویی و دانشگاه آزاد بهره ببرند.

مدارک لازم برای ثبت نام وام مسکن دانشجویان متاهل

متقاضیان وام مسکن دانشجویی موظفند ضمن مراجعه به سامانه ثبت نام وام صندوق رفاه، مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند. مدارک لازم برای دریافت وام دانشجویی می‌بایست قابل استناد و کامل باشند که طبق بخشنامه صندوق رفاه این مدارک عبارتند از:

سند تعهدنامه: متقاضیان می‌بایست سند تعهد نامه خود از در سامانه ثبت نام ارسال کنند که توسط کارشناسان دانشگاه یا از طریق سامانه آنلاین ثبت اسناد دریافت می‌شود.

اجاره نامه رسمی: تنها اجاره نامه دارای کد رهگیری اختصاص داده شده در دفاتر مشاورین املاک مجاز مورد قبول است.

سند ازدواج: اعتبار سند تاهل دانشجو از طریق سامانه استعلام ثبت احوال سنجیده می‌شود.

نامه رسمی سرپرستی فرزند از دادگاه برای دانشجویان متاهل زن: زنان دانشجوی سرپرست می‌بایست علاوه بر مدارک گفته شده نامه رسمی سرپرستی فرزند را نیز ارائه دهند. وام فرزند آوری دانشجویی نیز از وام‌های جدیدی است که در دستور کار دانشگاه‌ها و بانک‌ها قرار گرفته است.
دانشجویانی که از صندوق رفاه دانشجویی تسهیلات و وام دریافت کرده اند، می‌بایست مطابق دستورالعمل نحوه بازپرداخت وام‌های دانشجویی پرداخت اقساط این وام‌ها را انجام دهند.ودیعه-وام-مسکن-دانشجویان

حال به سوالات متداول شما می‌پردازیم:

۱- ثبت نام وام مسکن دانشجویی چه شرایطی دارد؟
تنها دانشجویان متاهل تحت شرایط تعیین شده توسط صندوق رفاه دانشجویان می‌توانند برای ثبت نام وام مسکن اقدام کنند.

۲- چه زمانی می‌توان برای دریافت وام مسکن دانشجویی اقدام کرد؟
ثبت نام وام مسکن دانشجویی معمولا در ابتدای هر نیمسال تحصیلی آغاز می‌شود.

۳- برای ثبت نام وام مسکن دانشجویی چه مدارکی باید ارائه داد؟
مدارکی نظیر تعهدنامه، اجاره نامه، سند ازدواج و… برای دریافت وام مسکن دانشجویی مورد نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن