بازنگری آیین نامه شورای موارد خاص دانشجویان

دانشجویان اگر در حین تحصیل دچار مسئله‌ای خارج از اختیار شوند که فرایند عادی تحصیل آن‌ها را دچار اختلال کند بر اساس آیین نامه شورای موارد خاص حق دارند که به تحصیل ادامه دهند و نباید در دانشگاه‌ها سرگردان بمانند.

به گزارش ایزی تست، بنابر اعلام روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، دکتر ابوالفضل دانشور مدیر کل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان و دبیر شورای موارد خاص مرکزی در هفتاد و سومین نشست معاونان دانشجویی سراسر کشور گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ضمن تلاش بر صیانت از مقررات و ضوابط آموزشی به حل مشکلات دانشجویان دارای شرایط خاص اهتمام ویژه داشته باشند.

در صورت مواجه با شرایط خاص برای ثبت درخواست به کدام سامانه باید مراجعه کرد؟

دکتر دانشور افزود: دانشجویان اگر در حین تحصیل دچار مسئله‌ای خارج از اختیار شوند که فرایند عادی تحصیل آن‌ها را دچار اختلال کند بر اساس آیین نامه شورای موارد خاص حق دارند که به تحصیل ادامه دهند و نباید در دانشگاه‌ها سرگردان بمانند.

وی تاکید کرد: این قبیل دانشجویان به محض اینکه در شرایط خاص قرار می‌گیرند باید برای ثبت درخواست در سامانه سجاد شورای موارد خاص اقدام نمایند و از ثبت درخواست در سامانه‌های دانشگاه‌ها که باعث طولانی شدن فرایند رسیدگی به پرونده‌ها و معطلی دانشجویان می‌شود؛ خودداری کنند.

دبیر شورای موارد خاص مرکزی سازمان امور دانشجویان یادآور شد: دبیرخانه شورای موارد خاص بر اساس صراحت آیین‌نامه باید در حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه‌ها استقرار یابد لذا دانشگاه‌هایی که دبیرخانه شورای موارد خاص را در ذیل معاونت آموزش قرار داده‌اند بر خلاف آیین نامه دبیرخانه عمل کرده‌اند که در ارزیابی آن‌ها مورد لحاظ قرار خواهد گرفت.

دکتر دانشور یادآور شد: بر اساس مواد ۱۷ و ۱۸ آیین نامه شورای موارد خاص احکامی صادره شورای موارد خاص مرکزی و استانی قطعی و لازم الاجرا است و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نمی‌توانند بر اساس تفسیرهای شخصی و خارج از ضوابط حاکم بر آموزش عالی مانع اجرای این احکام شوند.

دبیر شورای موارد خاص مرکزی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد پرونده‌های ارسالی به مرکزی در سال تحصیل گذشته دارای نقص مدرک بوده‌اند و قابل طرح در شورای موارد خاص مرکزی نبوده‌اند؛ تصریح کرد: این موضوع باعث عودت پرونده‌ها به دانشگاه‌ها شده و فرایند رسیدگی را طولانی می‌کند بنابراین دانشگاه‌ها باید به این موضوع به صورت جدی توجه کنند.

وی با یادآوری قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تاکید کرد: در این راستا دانشگاه‌ها باید از دانشجویان مادر باردار و صاحب فرزند حمایت حداکثری را داشته باشند و بابت تولد فرزند به هر تعداد، ۵ نیم سال مازاد سنوات بدون احتساب سنوات لحاظ کنند به طوری که نباید در بین شوراهای مختلف دانشگاهی تحصیل این عزیزان دچار اختلال شود.

دکتر دانشور با اشاره به اینکه در شورای موارد خاص مرکزی به روز شده‌ایم و پرونده‌های کامل دریافتی از طریق سامانه سجاد، هر دو هفته یکبار مطرح و تصمیم گیری می‌شود، از معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و دبیران شورای موارد خاص دانشگاهی خواستند با اولویت و فوریت پرونده‌های دانشجویان دارای خاص را در جلسات مربوطه مطرح و تصمیم گیری کنند و با نظارت بیشتر مانع طولانی شدن فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها شوند.

مدیر کل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان، ضمن یادآوری اینکه بازنگری آیین نامه شورای موارد خاص مراحل نهایی خود را می‌گذراند ابراز امیدواری کرد این آئین نامه تا پایان سال‌جاری به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن