سهم هر یک از دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم در سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

رئیس مرکز ارزشیابی نظام آموزش و پرورش گفت: سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد تأثیر قطعی رسیده که این سوابق تحصیلی مربوط به دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم است. و لازم است داوطلبان از سهم هر یک از دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم در سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳ مطلع باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محسن زارعی درباره شیوه طراحی سوالات در امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۳، اظهار کرد: امتحانات نهایی مبتنی بر ارزشیابی از یادگیری با تاکید بر محتوای کتاب درسی و جداول بارم‌بندی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است و سوالات به گونه‌ای طراحی می‌شود که اگر دانش‌آموزان مفاهیم را مفهومی یاد گرفته باشند، مشکلی نخواهند داشت.

وی افزود: به دانش‌آموزان توصیه می‌شود از مطالعه صرف جزوات و سوالات پرتکرار پرهیز کنند و صرفاً کتاب درسی را مطالعه کنند. برای آشنایی دانش آموزان و معلمان با شیوه طراحی سوالات امتحانات نهایی با همکاری دبیرخانه‌های راهبری کشوری دروس الگوهای طراحی سوالات اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ادامه داد: سهم سوابق تحصیلی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۵ به ۶۰ درصد و کنکور به ۴۰ درصد می‌رسد که ۳۰ درصد مربوط به دروس عمومی و ۳۰ درصد مربوط به دروس اختصاصی است، بنابراین دانش‌آموزان پایه یازدهم امسال برای ایجاد سابقه در سال تحصیلی آینده در امتحانات نهایی شرکت می‌کنند.

زارعی یادآورشد: با اشاره به اینکه امسال در پایه‌های دهم و یازدهم امتحانات نهایی داریم، دانش‌آموزان سوابق تحصیلی را برای سال‌های آینده تولید می‌کنند.

سهم هر یک از دروس عمومی  و تخصصی گروه ریاضی در کنکور ۱۴۰۳

وی درباره سهم دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۳ گفت: در گروه ریاضی ۲۸ درصد سهم برای عمومی و ۲۲ درصد اختصاصی است.

سهم دروس عمومی

دروس عمومی شامل فارسی ۳ با سهم ۹.۳۲، عربی زبان قرآن ۳، با سهم ۳.۹۰، تعلیمات دینی ۳، با سهم ۷.۱۲، زبان خارجی ۳، با سهم ۵.۸، سلامت و بهداشت با سهم ۱.۴۸، علوم اجتماعی با سهم ۱.۱۰ و جمع این ضرایب به ۲۸ درصد می‌رسد.

سهم دروس تخصصی

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: سهم ۲۲ درصد دروس اختصاصی گروه علوم ریاضی عبارت است: حسابان ۲، با سهم ۴.۹۳، هندسه ۳، با سهم ۲.۹۱، ریاضیات گسسته با سهم ۲.۴۶، فیزیک ۳، با سهم ۶.۹۸ و شیمی ۳، با سهم ۴.۷۱ است، دانش‌آموزان باید در خرداد ماه برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند.

سهم هر یک از دروس عمومی و تخصصی گروه تجربی در کنکور ۱۴۰۳

برای گروه تجربی به تفکیک دروس عمومی و تخصصی به صورت:

سهم دروس عمومی

زارعی همچنین درباره سهم دروس عمومی گروه علوم تجربی گفت: فارسی ۳، با سهم ۹.۳۲، عربی ۳، باسهم ۳.۹۰، تعلیمات دینی ۳، با سهم ۷.۱۲، زبان خارجی ۳، با سهم ۵.۸، سلامت و بهداشت با سهم ۱.۴۸، علوم اجتماعی با سهم ۱.۱۰ است.

سهم دروس تخصصی

وی درباره سهم دروس تخصصی رشته علوم تجربی بیان کرد: ریاضی ۳، با سهم ۴.۳۲، زیست ۳، با سهم ۷.۵۶، فیزیک ۳، با سهم ۳.۸۹، شیمی ۳، با سهم ۶.۲۳ است.

سهم هر یک از دروس عمومی و تخصصی گروه انسانی در کنکور ۱۴۰۳

زارعی عنوان کرد: در گروه علوم انسانی سهم هر یک از دروس را به صورت زیر اعلام نمود:

سهم دروس تخصصی

سهم دروس عمومی ۲۳ درصد و دروس اختصاصی ۲۷ درصد است. دروس عمومی شامل فارسی ۳، با سهم ۹.۳۲، تعلیمات دینی ۳، باسهم ۷.۱۲، زبان خارجه ۳، با سهم ۵.۰۸ و سلامت بهداشت با سهم ۱.۴۸ است.

سهم دروس تخصصی

وی افزود: سهم دروس تخصصی رشته علوم انسانی عبارت است از: ریاضی و آمار ۳، با سهم ۳.۶۸، علوم و فنون ادبی با سهم ۴.۷۹، عربی ۳، با سهم ۳.۱۳، تاریخ ۳، با سهم ۴.۳۰، جغرافیا ۳، با سهم ۳.۶۸، جامعه‌شناسی ۳، با سهم ۴.۳۰ و فلسفه ۲، با سهم ۳.۱۳ است.

سهم هر یک از دروس گروه های هنر و زبان در سوابق تحصیلی کنکور

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش درباره سهم سوابق تحصیلی در گروه هنر و زبان‌های خارجه مطرح کرد: در این دو گروه صرفاً دروس عمومی موثر است که در رشته هنر این سهم ۲۸ درصد است و برای شاخه نظری و فنی و حرفه‌ای دروس عمومی ملاک است که در شاخه نظری دروس فارسی ۳ و فنی و حرفه‌ای و کاردانش فارسی ۳ با سهم ۹.۷۰ درصد، عربی ۳ تخصصی رشته علوم انسانی و عربی زبان قرآن ۳ برای شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش با سهم ۴.۰۶ مدنظر است.

زارعی ادامه داد: تعلیمات دینی ۳ برای شاخه نظری و اصول و عقاید ۳ برای رشته علوم و معارف اسلامی با سهم ۷.۴۱ و زبان خارجه ۳، با ۵.۲۹ برای شاخه نظری و سلامت و بهداشت با ۱.۵۴ در سوابق تحصیلی سهم دارند.

وی گفت: درس‌های سلامت و بهداشت و تعلیمات دینی شاخه نظری با فنی و حرفه‌ای و کاردانش مشترک است و کتاب زبان خارجه ۳ شاخه نظری برای رشته کاردانش مدنظر است.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش درباره سهم ۲۸ درصدی دروس عمومی در رشته زبان مطرح کرد: درس فارسی ۳ با ۹.۷۰، عربی و زبان، قرآن۳ با  ۴.۰۶، تعلیمات دینی ۳ برای همه شاخه‌ها و اصول و عقاید ۳ برای رشته علوم و معارف اسلامی ۷.۴۱ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن