تدوین آیین نامه طرح نشان مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان و برخی جزئیات آن

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: آیین نامه طرح نشان مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان تدوین شده است که به زودی ظرف یک یا دو هفته آینده توسط وزیر علوم ابلاغ می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی ذوالفقارزاده در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در محل وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد با اشاره به برنامه‌های دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در این دوره سه ماموریت اصلی مبنا قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ماموریت اول انتظارات از کارویژه فرهنگی و اجتماعی در داخل محیط دانشگاه‌ها است که طرح تعالی منش استادی و مسیر فرزانگی، سند جامع اخلاق دانشگاهیان، گفتگو محور کردن کرسی‌های آزاد اندیشی ذیل این ماموریت تعریف شده است.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: ماموریت دوم، نقش کارویژه فرهنگی اجتماعی در تعامل دانشگاه با محیط است که ذیل این ماموریت بحث مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان تعریف شده است و مسئولیت اجتماعی این است که دانشگاهیان در قبال مسائل و نیازهای جامعه فعالانه و داوطلبانه وارد میدان شوند و نقش، رسالت و مسئولیت خود را نشان دهند.

وی ادامه داد: طرح نشان مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان ذیل این راهبرد تعریف و آیین نامه آن تدوین شده است که بزودی ظرف یک یا دو هفته آینده توسط وزیر علوم ابلاغ می‌شود، امید است این نشان یا جایزه بتواند موج خوبی در فضای مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان و ترویج آن پدید آورد.

ذوالفقارزاده از دیگر طرح‌های ماموریت دوم به طرح سامانه هدف اشاره کرد و گفت: این طرح با رویکرد جمع سپاری و نوآوری باز برای همیاری دانشگاهیان در فرهنگ طراحی شده است.

وی ادامه داد: ماموریت سوم این است که متوجه شویم در حوزه فرهنگی و اجتماعی در چه موقعیتی هستیم و فاصله ما با موقعیت مطلوب چگونه است و درواقع در این ماموریت به پایش وضعیت فرهنگی و اجتماعی دانشگاهیان می‌پردازد.

ذوالفقارزاده ادامه داد: این نشان در چند سطح پیش بینی شده است در یک سطح به طرح برتری داده می‌شود که متعلق به یک دانشگاه، یک فرد به عنوان هیأت علمی، کارمند، دانشجو و یا کارشناس است. یا طرح برتری که متعلق به یک گروه است، مثل گروه دانشجویی کانون‌های خیریه یا اردوهای جهادی می‌توانند نامزدهای این طرح برتر در سطح گروه باشند. این نشان در یک سطح هم به حامیان اعطا می‌شود، برخی مجموعه‌ها و دانشگاه‌ها هستند که از فضای مسئولیت اجتماعی دفاع می‌کنند بنابراین آنها را نیز درگیر خواهیم کرد.

وی افزود: البته باید تاکید کنم این نشان به راحتی به یک دانشگاه تعلق نمی‌گیرد اگر یک دانشگاه ۳ سال طرح‌های متناوب و سازوکار خوبی برای تقویت مسئولیت اجتماعی داشت، ممکن است نامزد اعطای این نشان شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن