جذب ۲۰۰ نفر در سازمان زمین شناسی در مرحله اول بورس صنعت و مشاغل (طرح شهید رجائی)

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در مرحله اول طرح شهید محمدعلی رجائی و پس از صدور مجوزهای قانونی، امکان جذب ۲۰۰ نفر در سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با بورس صنعت و مشاغل فراهم خواهد شد.

به گزارش ایزی تست، به نقل از روابط‌ عمومی سازمان امور دانشجویان، نشست هم اندیشی دکتر هاشم داداش‌پور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد.

تعریف ۳ نوع بورس برای جذب دانشجویان در سازمان زمین شناسی

دکتر داداش‌پور در این نشست با اشاره به همکاری دو سازمان از تعریف ۳ نوع بورس در این زمینه خبر داد و گفت: اعطای بورس‌های تحصیلی یکی از راهکارهای کارآمد برای بکارگیری دانشجویان در دستگاه‌ها است.

اعطای بورس تحصیلی و بکارگیری دانشجویان در سازمان زمین شناسی

رئیس سازمان امور دانشجویان، اعطای بورسیه را از زمینه‌های مناسب تعامل این سازمان با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه تامین نیروی انسانی دانست و گفت: پیش از این بورس‌های تحصیلی عموما برای تامین اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها طراحی شده بود اما با هدف امیدآفرینی و افزایش انگیزه نخبگان برای ماندگاری و خدمت به کشور پایه‌های حدید بورس تحصیلی برای تامین نیروی انسانی شرکت‌ها و سازمان‌ها را طرح ریزی کرده ایم.

وی با بیان این‌که در این زمینه ۳ بورس جدید تحصیلی را فعال کرده ایم، بیان داشت: تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال انعقاد است در چهارچوب آئین نامه جامع اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی بوده است که شیوه نامه‌های مرتبط با آن نیز تدوین شده و مراحل نهایی قرار دارد.

جذب در سازمان زمین شناسی با بورس صنعت و مشاغل

معاون وزیر علوم با بیان اینکه یکی از بورس‌های تحصیلی جدید بورس صنعت و مشاغل است بیان کرد: در این قالب صنایعی که با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همکاری دارند، می‌توانند از ظرفیت‌های این بورس تحصیلی برای تامین نیروی انسانی کارآمد استفاده کنند و از سوی دیگر با کمک این شرکت‌ها فرصت‌های شغلی برای متخصصان تضمین خواهد شد و نتایج امیدوار کننده‌ای در پی خواهد داشت.

دکتر داداش‌پور ادامه داد: همچنین بورس‌های تحصیلی برای بکارگیری نیروی انسانی در دستگاه‌های اجرایی نیز پیش بینی شده و سازمان می‌تواند از ظرفیت آن استفاده کند.

انجام طرح های تحقیقاتی سازمان زمین شناسی با بورس بنگاه های اقتصادی

رئیس سازمان امور دانشجویان با تشریح بورس بنگاه‌های اقتصادی افزود: با کمک بورس بنگاه اقتصادی به سازمان زمین‌شناسی کمک می‌کند که از ظرفیت پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای انجام طرح‌های تحقیقاتی خود استفاده کند و این طرح‌های تحقیقاتی با همکاری دانشگاه و البته در سازمان مقصد یعنی سازمان زمین‌شناسی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به تخصص‌های مورد نیاز در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با اشاره به وجود ۸۰ رشته مرتبط در حوزه‌های زمین‌شناسی در دانشگاه‌ها خاطر نشان کرد: با بررسی‌هایی که انجام شده، فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی چون ژئومورفولوژی، عمران، جغرافیا، هیدرولوژی و اقلیم‌شناسی می‌توانند در خدمت این سازمان باشند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بهتر است این دسته از متخصصان از زمان دانشجویی به خدمت گرفته شوند و این مسئله برای انتخاب مسیر بهتر شغلی به دانشجویان کمک می‌کند.

همچنین آیین‌نامه جامع و شیوه‌نامه بورس صنعت و مشاغل (شهید محمدعلی رجائی) نیز تدوین شده و قرار است در فاز اول ۲۰۰ نفر در قالب این بورس در سازمان زمین‌شناسی جذب شود.

شایان ذکر است؛ پیرو مذاکرات انجام شده به‌زودی تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان امور دانشجویان و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی منعقد خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن