حضور ۱۱ دانشگاه‌ ایرانی در رتبه‌ بندی «پایداری اجتماعی» کیواس

رتبه‌بندی سال ۲۰۲۴ نظام بین المللی «کیواس» در زمینه پایداری اجتماعی منتشر شد و برای نخستین بار ۱۱ دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه های پیشرو جهان قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهانی در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) در دومین دوره خود در سال ۲۰۲۴ منتشر شد. این رتبه بندی با استفاده از روشی متشکل از شاخص‌هایی که برای اندازه‌گیری توانایی یک مؤسسه برای مقابله با بزرگترین چالش‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و حکمرانی (ESG) طراحی شده‌اند، انجام می شود.

در رتبه‌بندی QS Sustainability ۲۰۲۴ نزدیک به ۱۴۰۰ دانشگاه از سراسر جهان بررسی شده اند.

شاخص‌های این رتبه بندی به اقدامات پایداری زیست‌محیطی – از جمله نهادهای پایدار، آموزش پایدار و تحقیقات پایدار – و اقدامات تأثیر اجتماعی، که شامل برابری، تبادل دانش، تأثیر آموزشی، اشتغال‌پذیری و فرصت‌ها، و کیفیت زندگی است، تقسیم می‌شوند.

در ویرایش دوم رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) دانشگاه‌ها را بر اساس سه دسته ارزیابی شده اند تا نحوه اقدام آنها برای مقابله با فوری‌ترین چالش‌های جهانی جهان ارزیابی شود.

در مجموع تعداد یک هزار و ۳۹۷ موسسه – بیش از دو برابر تعداد ارزیابی شده در نسخه آزمایشی سال گذشته – و ۹۵ کشور و منطقه در این رتبه بندی حضور دارند.

در رتبه‌بندی QS Sustainability ۲۰۲۴ دانشگاه تورنتو کشور کانادا به عنوان پایدارترین دانشگاه جهان شناخته شده است و پس از آن دانشگاه کالیفرنیا برکلی (UCB) کشور ایالات متحده آمریکا و دانشگاه منچستر از کشور انگلستان قرار دارند.

سه دسته عملکرد در روش کیواس (QS) برای رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان ۲۰۲۴ عبارتند از:

تأثیر زیست محیطی شامل سه شاخص پایداری زیست محیطی، آموزش زیست محیطی و تحقیقات زیست محیطی

تأثیر اجتماعی – جمع آوری پنج شاخص: برابری، تبادل دانش، تأثیر آموزش، اشتغال و نتایج و سلامت و رفاه

حکمرانی – مبتنی بر شاخص های مرتبط با حکمرانی خوب مانند اخلاق، شیوه های استخدام، شفافیت و تصمیم گیری.

شاخص حکمرانی برای نخستین بار در سال ۲۰۲۴ به شاخص های مورد ارزیابی اضافه شده است.

دکتر درو ماک فارلین (Drew MacFarlane) مدیر رتبه بندی کیواس (QS) درباره رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) گفت: نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) می خواهد از حرکت بخش آموزش عالی به سمت «آموزش پایدارتر برای همه» حمایت کند و بهترین شیوه ها را در شفافیت، تحقیقات تاثیرگذار، برابری و کاهش تهدیدات اقلیمی (آب و هوا) مورد تشویق قرار دهد.

وی افزود: رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) به عملکرد در مقوله‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و دولتی، با تمرکز ویژه بر تأثیر بیرونی یک مؤسسه، به امید بروز ایده‌ها، اقدام و مشارکت می‌پردازد.

نکته مهم درباره رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) سال ۲۰۲۴ حضور چشمگیر دانشگاه های ایرانی در این رتبه بندی است. در حالی که در نسخه سال ۲۰۲۳ رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) تنها سه دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور داشتند.

دانشگاه تهران با رتبه ۴۰۱-۴۵۰، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۵۰۱-۵۵۰ و دانشگاه شیراز با رتبه ۵۰۱-۵۵۰ سه دانشگاه حاضر در رتبه بندی «پایداری» دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی کیواس (QS) سال ۲۰۲۳ بودند.

اما در سال نسخه سال ۲۰۲۴ این رتبه بندی در یک رشد قابل توجه تعداد دانشگاه های ایرانی به ۱۱ مورد رسید.

دانشگاه های ایرانی حاضر در رتبه بندی «پایداری» کیواس (QS) ۲۰۲۴

ردیف دانشگاه رتبه جهانی
۱ دانشگاه شیراز ۷۳۱-۷۴۰
۲ دانشگاه تهران ۸۴۱-۸۶۰
۳ دانشگاه تربیت مدرس ۱۰۵۱-۱۱۰۰
۴ دانشگاه فردوسی مشهد ۱۱۰۱-۱۱۵۰
۵ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۱۵۱-۱۲۰۰
۶ دانشگاه علم و صنعت ایران ۱۱۵۱-۱۲۰۰
۷ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۱۲۰۱+
۸ دانشگاه آزاد اسلامی ۱۲۰۱+
۹ دانشگاه شهید بهشتی ۱۲۰۱+
۱۰ دانشگاه صنعتی شریف ۱۲۰۱+
۱۱ دانشگاه تبریز ۱۲۰۱+

در رتبه بندی امسال QS World University Rankies: Sustainability ۲۰۲۴، ایالات متحده با ۲۰۹ دانشگاه حاضر در رتبه بندی دارای بیشترین نمایندگی است. کشورهای بعدی بریتانیا با ۹۳ و چین با ۹۰ دانشگاه در این رتبه بندی حضور دارند.

جسیکا ترنر، مدیرعامل کیواس (QS) با اشاره به تغییر واضح در اولویت ها در بین دانشجویان امروزی، می گوید رتبه بندی «پایداری» نظام رتبه بندی کیواس (QS) ابزاری پیشرفته برای اندازه‌گیری پیشرفت و تلاش‌های همکاری دانشگاه‌ها در سراسر جهان است.

همانطور که ترنر اشاره می‌کند، انتخاب‌های تحصیلی دانشجویان نه تنها به دلیل آینده شغلی، بلکه بر اساس ارزش‌ها و باورهای شخصی آن‌ها است و اهمیت این ملاحظات نشان می دهد برای این نسل از دانشجویان آگاه به برند، دانشگاه انتخابی آنها نشان دهنده وابستگی مادام العمر است که عمیقاً با هویت شخصی و آگاهی اجتماعی در هم آمیخته است.

نظرسنجی «پایداری» نظام رتبه بندی کیواس تغییرات قابل توجهی را نشان می دهد. بر اساس نظرسنجی که پیش از این انجام شده، ۷۹ درصد از دانشجویان بین المللی آینده نگر، شیوه های پایداری یک موسسه را بسیار یا بسیار مهم می دانند. علاوه بر این، ۸۲ درصد هنگام تحقیق درباره دانشگاه ها به طور فعال به دنبال اطلاعات در مورد این شیوه ها بوده اند.

این موضوع نشان می دهد تغییر روشنی در اولویت‌ها در میان دانشجویان امروزی رخ داده و دانشجویان به طور فزاینده‌ای تأثیرات اجتماعی و زیست‌محیطی دانشگاه آینده‌شان را در کنار تعالی تحصیلی می‌سنجند.

۱۰ دانشگاه برتر رتبه بندی دانشگاه های جهان QS: پایداری ۲۰۲۴

ردیف دانشگاه/ کشور
۱ دانشگاه تورنتو (کانادا)
۲ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) (ایالات متحده آمریکا)
۳ دانشگاه منچستر (بریتانیا)
۴ دانشگاه بریتیش کلمبیا (کانادا)
۵ دانشگاه اوکلند (نیوزیلند)
۶ امپریال کالج لندن (بریتانیا)
۷ دانشگاه سیدنی (استرالیا)
۸ دانشگاه لوند (سوئد)
۹ دانشگاه ملبورن (استرالیا)
۱۰ دانشگاه وسترن (کانادا)

در سال ۲۰۲۳ در رتبه بندی QS World University Rankies: Sustainability که اولین دوره این رتبه بندی بود، برترین دانشگاه های جهان شامل دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW Sydney)، دانشگاه سیدنی، دانشگاه توکیو، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه ییل و دانشگاه اوکلند نیوزیلند بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن