نتیجه درخواست پشت کنکوری‌ ها، درباره اجرای دوره تکمیل ظرفیت رشته‌ های پرطرفدار

داوطلبانی که کنکور امسال در رشته دلخواه خود قبول نشدند، خواستار دوره تکمیل ظرفیت رشته‌ های پرطرفدار شدند. به گفته مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تکمیل ظرفیت تنها در صورت موافقت شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعلام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، کنکور یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جوانان کشور است که برای ادامه تحصیل در دانشگاه و رشته مورد علاقه‌شان باید با موفقیت از آن عبور کنند، در این میان برخی داوطلبان در رشته یا دانشگاه مورد علاقه خودشان قبول نمی شوند و برای اینکه یک سال دیگر پشت کنکور نمانند به دنبال راه دیگری هستند، این راه می تواند اعلام دوره تکمیل ظرفیت باشد. حرفشان این است که در حق داوطلبان پشت کنکوری اجحاف شده و  تراز و رتبه‌هایی که کسب کردند برحسب عدالت نبوده است، می‌گویند: «استدعا داریم حق و عدالت را در نظر بگیرید و زحمات چندساله این دانش آموزان را هدر ندهید زیرا سرنوشت بسیاری از آنان تغییر خواهد کرد پس ناامیدی و سرخوردگی را به آنها هدیه ندهید.»

 این بخشی از صحبت‌های داوطلبانی است که متقاضی ضرورت تکمیل ظرفیت رشته‌های پرطرفدار کنکور سراسری هستند.

این داوطلبان پویشی را ثبت کردند و خواستار  ضرورت تکمیل ظرفیت رشته های پرطرفدار کنکورسراسری شدند.

کاربران در پویش خود آورده‌اند:

«با توجه به اعلام نتایج کنکور۱۴۰۲ که متاسفانه با نارضایتی فراوانی همراه شد و با وجود افزایش ظرفیت رشته‌های پرطرفدار علوم تجربی اما متاسفانه نتایج اعلامی سازمان سنجش دور از انصاف و تا حد بسیاری اجحاف درحق ارزنده‌ترین سرمایه‌های انسانی این مرز و بوم بود. از آن جا که بسیاری از داوطلبان اذعان داشته‌اند که انتخاب کدرشته محل‌ها را بسیار منطقی و براساس نرم‌ افزار مجازی سازمان سنجش و فایل‌های قبولی سال قبل انجام داده‌اند ولی متاسفانه با نتیجه اعلامی مردودی مواجه شدند.»

کوروش علی نژاد سردبیر این پویش در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفت: نتایج کنکور برای بسیاری از داوطلبان دور از باور بوده است. بعضی از ظرفیت‌‌ و صندلی‌های دانشگاه‌ها به دلایلی خاصی خالی می‌ماند و باید کاری کنیم که از تمام ظرفیت‌های دانشگاه‌ها استفاده شود.

درخواست تکمیل ظرفیت برای رشته‌های پرطرفدار کنکور

* بار روانی را از روی داوطلبان کنکور سراسری بردارید

وی افزود: داوطلبان در سال کنکور بسیار استرس دارند و باید مسؤولان بار روانی را از روی داوطلبان بردارند نه اینکه یک بار روانی سخت روی دوش داوطلبان قرار دهند. از مسؤولان خواهشمندیم که بار روانی از روی داوطلبان بردارند.

نبود تکمیل ظرفیت با وجود ظرفیت خالی دانشگاه ها

علی نژاد گفت: در تعجبم که سازمان سنجش آموزش کشور تکمیل ظرفیت را کاملا برداشته‌ است، بخشی از ظرفیت دانشگاه‌ها خالی است و بعضی از افراد باید فشار روانی کنکور را تحمل کنند. این کار تنها برای رشته‌هایی که با شرط سوابق است انجام می‌شود اما برای رشته‌های با آزمون این کار انجام نمی‌شود. این کار باعث می‌شود که سرنوشت افراد تغییر کند، از مسؤولان خواهشمندیم که این موضوع را پیگیری کنند.

داوطلبان کنکوری که متقاضی ضرورت تکمیل ظرفیت رشته‌های پرطرفدار گفت: بنده رتبه برتر و تجلیل ازبنده شد با رتبه ۱۴۳ منطقه ۲ اما هیچ جا نتوانستم قبول شوم حتی فرهنگیان که  بسیار علاقمند بودم.

وی افزود: داخل کارنامه سبز که کارنامه علمی نیز می‌گویند، یکی از ردیف‌ها رتبه فرد و دیگری آخرین رتبه قبولی برای فرهنگیان رتبه من را نوشته بود یک و آخرین قبولی هم یک بود ولی قبول نشدم من حتی  اعتراض زدم ولی انگار نه انگار ولی نمیدانم رتبه برتر مگر می‌شود قبول نشود؟ من مطمئنم انتخاب رشته‌ام  را درست انجام دادم.

 افزایش سالانه ۲۰ درصد ظرفیتی که اجرا نشد

حسین محمدی داوطلب کنکور ۱۴۰۲ گفت: لطفاً ظرفیت رشته‌های پزشکی و داروسازی رو زیاد کنید طبق مصوبه قرار بود هر سال ۲۰ درصد افزایش ظرفیت داشته باشیم ولی اجرا نشد. ما در منطقه ۳ هستیم و شهرمان محروم است؛ لطفاً ظرفیت را زیاد کنید که ما هم بتوانیم رشته‌های خوب قبول شویم.

پویش درخواست تکمیل ظرفیت رشته‌های پرطرفدار

یکی دیگر از متقاضیان دوره تکمیل ظرفیت نیز گفت: تکمیل ظرفیت کنکور سراسری برای دانشگاه روزانه در آبان ماه برگزار کنید برای رشته‌های پیراپزشکی مانند پرستاری نیز ترازها را پائین بیاورید.

وی ادامه داد: ظلم بزرگی در حق کنکوری‌های امسال شد، حداقل با وضعیت کمبود معلم، برای دانشگاه فرهنگیان تکمیل ظرفیت بگیرید که کمبود معلم هم کمی جبران شود و در حق دانش آموزان ظلم نشود.

یکی دیگر از متقاضیان تکمیل ظرفیت رشته‌های پرطرفدار کنکور سراسری گفت: از تمامی اعضای شورای سنجش و پذیرش که به امور جوانان اهتمام جدی دارند صمیمانه استدعا می‌شود ترتیبی اتخاذ کنید تا تکمیل ظرفیت رشته‌های پرطرفدار کنکور با جدیت و فوریت در دستور کار قرار گیرد تا روحیه آسیب دیده جوانان تا حدودی التیام پیدا کند.

اجرای تکمیل ظرفیت نیمسال تحصیلی دوم منوط به موافقت شورای سنجش

به گزارش فارس، موضوع تکمیل ظرفیت آزمون سراسری باید از سوی دانشگاه ها درخواست شود و مسؤولان دانشگاه ها باید درخواست خود را به سازمان سنجش اعلام کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد بنابراین این کار صرفا در حیطه وظایف و اختیارات سازمان سنجش قرار ندارد، با توجه به این موضوع، درخواست دوره تکمیل ظرفیت را از مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جویا شدیم.

علیرضا کریمیان به خبرگزاری فارس، گفت: موضوع تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در زمینه کدرشته های پذیرش براساس صرفا سوابق تحصیلی، با توجه به درخواست تعدادی از دانشگاه ها تحت بررسی است و در دستور کار شورای سنجش و پذیرش دانشجو قرار گرفته است.

به گفته وی، در صورت موافقت شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای نیمسال تحصیلی دوم اطلاع رسانی خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن