پای مافیای کنکور به تغییر ذائقه داوطلبان ریاضی باز شد

استادیار دانشکده علوم و فنون نوین گفت: دلیل اصلی بی‌ رغبتی دانشجویان به‌ عدم تحصیل در رشته‌ های ریاضی این است که ذائقه دانشجویان تغییر یافته است و این موضوع را مافیای کنکور عوض می‌ کند؛ چراکه منافع آن‌ ها در تمرکز و رقابت داوطلبان در رشته‌ های سخت است که درآمد زایی را رقم می‌ زند و یکی از علت های مهم انتخاب و گرایش داوطلبان کنکور به رشته های گروه علوم تجربی است.

به گزارش خبرگزاری آنا، در گفت و گو با محمد محمدی مسعودی، مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان، وی درباره بورس علوم پایه اظهار کرد: در بورس دانش، تمام رشته‌ های بنیادین داخل کشور نهفته است که باید بهترین و با استعداد ترین دانش‌ آموزان به این رشته‌ ها هدایت شوند.

جذب ۱۰ درصد قبولی های برتر دهک اول جامعه در رشته های بنیادین و مهم کشور

وی افزود: طبق قانون ذکر شده، ۱۰ درصد از قبولی‌های برتر دهک اول جامعه که به‌ عنوان نخبه شناخته می‌شوند در رشته‌های بنیادین و مهم کشور جذب می‌شوند و به صورت تخصصی به تقویت آموزش آن‌ها می‌پردازیم.

استادیار دانشکده علوم و فنون نوین اظهار کرد: این افراد مدت زمان ۴ سال بورس دانشجویی دریافت می‌کنند و از سوی سازمان امور دانشجویان هم حمایت مالی می‌شوند، در صورتی که پویایی و شرایط علمی خود را حفظ کنند و جزو یک چهارم برتر باشند تا مقطع دکتری و حتی هیئت علمی جزء اولویت بورس‌های بعدی قرار می‌گیرند.

اشتغال در گروی خوب درس خواندن

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان با بیان اینکه اگر دانشجویان نخبه به‌ خوبی درس بخوانند، اشتغال برای آن‌ها ایجاد می‌شود، تاکید کرد: هدفمان این است که در رشته‌ های علوم پایه افراد نخبه را جذب کنیم تا در چند سال آینده در سطوح بالاتر برای کشور نقش آفرینی کنند.

منافع مافیای کنکور تمرکز و رقابت داوطلب در رشته های علوم تجربی است تا ریاضی

وی درباره تعداد کم داوطلبان رشته‌های علوم ریاضی و ضرر آن برای آینده جامعه علمی اظهار کرد: دلیل اصلی نبود تمایل داوطلبان به رشته‌های ریاضی این است که ذائقه دانشجویان تغییر یافته است و این موضوع را مافیای کنکور عوض می‌کند؛ چرا که منافع آن‌ها در تمرکز و رقابت داوطلبان در رشته‌های سخت است که درآمدزایی را رقم می‌زند.

مسعودی بیان کرد: زمانی که دانش‌آموزان در مدارس برای انتخاب رشته تصمیم‌گیری می‌کنند، مسئولان و مدیران آن‌ها را برای ادامه تحصیل به سمت رشته‌ های علوم تجربی سوق می‌دهند و بیش از ۵۰ درصد این داوطلبان معدل بالای ۱۹.۷۵ دارند و ذائقه دانش‌آموز هم با تبلیغات روانی هم راستاست، در صورتی که در حال نابودی هستیم و اگر با این روش پیش برویم نخبگان کمتری جذب ریاضی فیزیک می‌شوند.

تبلیغات روانی مافیای کنکور که اگر تجربی را انتخاب نکنید، حتماً بی‌ سوادید!

وی گفت: در رشته‌ های ریاضی و فیزیک شاهد تنوع رشته‌ های فنی و مهندسی، علوم پایه، مدیریت و… هستیم و زمانی که نخبگان کمتری جذب این رشته‌ها شوند در آینده‌ای نه چندان دور جذب مشاغل دچار مشکل می‌شود و به این صورت در سال‌های آینده شرکت‌ها به‌ناچار از کشورهای خارجی مهندس وارد می‌کنند؛ بنابراین باید هم اکنون ترمز این معضل را کشید و با تغییر ذائقه دانشجو را سمت رشته‌های مورد نیاز جامعه کنیم.

مسعوی در پایان گفت: از لحاظ آزمایشگاهی، استادان و دانشگاهی به‌شدت وضعیت خوبی داریم و تعداد دانشگاه‌های موجود در رتبه‌بندی‌های رنکینگ قابل توجه است و دارای استادان یک درصد برتر جهان هستیم، تنها مشکل موجود در کشور خراب کردن ذائقه دانش‌آموز برای گرایش به رشته‌های علوم ریاضی است و تبلیغات روانی مدعی این است که اگر دانش‌آموز رشته تجربی را انتخاب نکند حتماً فرد بی‌سوادی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن