بسته دروس مهارتی-اشتغال پذیری به دوره کارشناسی اضافه می‌شود

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای اولین بار در کشور گذراندن دوره کارشناسی بسته دروس مهارتی- اشتغال‌پذیری برای دانشجویان کارشناسی اجباری شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رضا نقی زاده مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره زمینه تحول در محتوای رشته‌های تحصیلی و ارتقای توان مهارتی دانشجویان گفت: موضوع مهارت یکی از محور‌های برنامه تحولی معاونت آموزشی وزارت علوم در یک‌سال اخیر است.

وی  افزود: به منظور ارتقای توان مهارتی دانشجویان، برنامه تحولی ویژه برای رشته‌های کارشناسی پیش‌بینی شده است. معاونت آموزشی با درک این واقعیت که عمده انتقال مهارت به دانشجویان در دوره‌های تحصیلی کاردانی و کارشناسی رخ می‌دهد، این طرح تحولی را آغاز کرده است.

۳ تا ۱۵ واحد بسته دروس مهارتی – اشتغال پذیری

نقی زاده تصریح کرد: معاونت آموزشی وزارت علوم مطابق با مصوبه جلسه ۹۵۴ شورای عالی برنامه ریزی آموزشی، برای اولین بار در کشور در دوره کارشناسی در کنار دروس عمومی، علوم پایه، تخصصی و اختیاری، بسته دروس مهارتی-اشتغال‌پذیری را به میزان ۳ تا ۱۵ واحد درسی تعریف کرده است. برای رشته‌های تحصیلی با رویکرد کاربردی این تعداد واحد‌ها به ۱۵ و در رشته‌های نظری به ۷ واحد درسی نزدیک می‌شود.

با وجود الزامی بودن این دروس به تعداد واحدهای دانشجویان اضافه نمیشود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم ادامه داد: نکته قابل توجه در تعریف بسته‌های دروس مهارتی-اشتغال پذیری قرارگیری آن در مجموع تعداد واحد‌های موجود دوره‌های کارشناسی در ۸ نیمسال تحصیلی است و قرار نیست به تعداد واحد‌ها و نیمسال‌های تحصیلی دانشجویان اضافه شود. نکته دیگر الزامی بودن این دروس برای دانشجویان است.

تقسیم بندی بسته درسی مهارتی – اشتغال پذیری به ۴ بخش و شیوه مختلف آموزش آن

نقی زاده اظهار کرد: این دروس در چهار نوع تعریف شده‌اند که با توجه به نوع رشته تحصیلی و برنامه تدوین شده برای آن، تعدادی از این دروس در برنامه درسی تعریف می‌شود. دروس کاربینی، کارآموزی، کارورزی و مهارت‌های نرم شغلی و کارآفرینی، ۴ نوع درس تعریف شده برای بسته درسی مهارتی- اشتغال پذیری هستند که شرایط برگزاری آن‌ها نیز مشخص شده است. در این ۴ نوع درس شیوه‌های جدید آموزشی با توجه به نوع رشته تحصیلی همچون امکان برگزاری به شیوه دو استادی (یک عضو هیئت علمی از دانشگاه و یک مدرس حرفه‌ای از صنعت و جامعه)، برگزاری در محیط کار با همکاری واحد‌های دانش بنیان، فناور و صنعتی، بازدید از محیط‌های کاری و گذراندن پودمان‌های مهارتی در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی پیش بینی شده است.

۱۵۰۰ برنامه درسی بازنگری می‌شود

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم اظهار کرد: هدف از تحول در محتوای رشته‌های تحصیلی روزآمدسازی دروس مطابق با دانش روز دنیا، کارآمدسازی و تطبیق با نیاز‌های آمایشی و ماموریتی دانشگاه‌هاست. برای انجام این مهم طرح تدوین و بازنگری ۱۵۰۰ برنامه درسی در دو سال تحصیلی پیش رو در دستور معاونت آموزشی قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود اجرای این طرح ملی به تحول در آموزش عالی در بخش آموزش‌های مهارتی منجر شود.

نقی‌زاده پیرامون اجرای این برنامه‌ها در دانشگاه‌ها بیان کرد: با ابلاغ آئین نامه جدید تدوین و بازنگری برنامه‌های درسی، پیش‌بینی این دروس در برنامه درسی تمام رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی (که پس از ابلاغ آئین نامه بازنگری یا تدوین شوند) الزامی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن