حالا تو مانده‌ای و ۲۰ روز طلایی تا کنکور

چگونگی مدیریت این زمان طلایی

داوطلبان کنکور تا آزمون سراسری ۲۲ روز زمان دارند که از ۲۰ روز آن می‌توانند به بهترین شکل برای جمع‌بندی اطلاعاتشان استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ «تا روز برگزاری کنکور تنها ۲۲ روز مانده است»، این جمله را یک کنکوری می‌تواند با گوشت و پوست درک کند، کسی که از روزها و ساعت‌های یک سال تمام به خوبی استفاده کرده است حالا در این ۲۰ و اندی روز پایانی، دقایق را هم غنیمت می‌شمرد.

اما به گفته کارشناسان این ۲۰ روز را باید در همه زمینه‌ها مدیریت کرد، نه فقط در جمع بندی دروس، که باید بتوان استرس، تغذیه، ورزش و موارد دیگر را هم مدیریت کرد چرا که ممکن است ایجاد اختلال در همین موارد در یادگیری دروس خلل ایجاد کند.

 مدیریت روزهای پایانی کنکور به چه شکل باید انجام شود؟

 نکاتی خطاب به کنکوری‌ها

ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید، استرس را از خود دور کرده و به هیچ نوع حاشیه‌ای فکر نکنید، شما در حال تلاش برای رسیدن به یکی از اهداف خود هستید پس در این مسیر تمام حواشی را دور بریزید و فقط به مقصد فکر کنید.

می‌خواهید بدانید برای کاهش استرس چه باید بکنید؟

به عقیده کارشناسان، برای کاهش استرس راه‌های زیادی وجود دارد که این راه‌ها ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، چرا که ممکن است فردی با دیدن یک فیلم استرسش کاهش یابد و سپس بتواند راحت به کار اصلی‌اش بپردازد، دیگری برای کاهش استرس و دستیابی به آرامش، چند آیه قرآن می‌خواند، یکی پیاده روی می‌کند یا به زیارت می‌رود و دیگری ممکن است غذای دلخواهش را میل کند تا به آرامش برسد؛ در هر صورت خودتان را بشناسید و بدانید که با چه کاری به آرامش می‌رسید اما راه‌های کلی برای کاهش استرس هم وجود دارد.

می‌خواهید آن راه‌ها را هم بدانید؟

مثلا ورزش کردن یا توجه به تعذیه خودتان؛ به گفته کارشناسان ویتامین B که در آجیل، حبوبات، گوشت قرمز وجود دارد و ویتامین C که در مرکبات و گوجه فرنگی وجود دارد سبب کاهش استرس و ایجاد آرامش در افراد می‌شود البته به هیچ عنوان نباید نوع تغذیه را به یکباره در شب و روز کنکور تغییر داد بلکه باید از این روزهای پایانی تغذیه را به سمتی برد که ویتامین B و C در داوطلبان افزایش یابد.

همچنین شما باید در این روزهای پایانی مانده تا کنکور زمانی را به پیاده روی و ورزش‌های هوازی اختصاص دهید و حتی زمانی را در کنار اعضای خانواده گذرانده و با هم فیلم ببینید و خاطرات خوش تعریف کنید تا به آرامش درونی برسید و راحت‌تر بتوانید مطالب را جمع بندی کنید.

از امروز فقط به جمع بندی آموخته‌هایتان بپردازید، این مسأله را برای خود جا بیندازید که برای موفقیت در آزمون هم لازم نیست به تمام سوالات پاسخ دهید بنابراین از امروز مدام از خود آزمون خانگی بگیرید تا با این مسأله کنار بیایید که نباید پاسخ تمام سؤالات را بدانید، با این کار در سر جلسه آزمون وقتی پاسخ یک سوال را نمی‌دانستید استرس نمی‌گیرید و برایتان طبیعی است.

تا کنکور ۲۲ روز زمان مانده است، ۲۰ روز را به مطالعه و جمع بندی آموخته‌ها بپردازید و ۲ روز پایانی را هم تفریح کنید و به زیارت بروید.

نکاتی با خانواده کنکوری‌ها

خانواده داوطلبان کنکور هم باید بدانند که حتما در طول روز خانواده دور هم جمع شوند و با هم فیلم ببینند و خاطرات خوش تعریف کنند.

اصلا هم در این دورهمی‌های خانوادگی درباره کنکور صحبت نکنید، حتی نیازی نیست از فرزندتان درباره چگونگی پیشرفت در مطالعاتش بپرسید، می‌توانید حرف‌های خنده دار بزنید و خاطره تعریف کنید.

مراقب تغذیه و سلامت فرزندتان باشید و اصلا نسبت به نتیجه آزمونش حساسیت نشان ندهید.

کنکوری‌ها باید بدانند که حتی در صورت قبول نشدن در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان می‌توانند مسیر موفقیت را از جاده دیگری طی کنند، مقصد موفقیت است چه از مسیر دانشگاه و چه از مسیرهای دیگر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن