نحوه برگزاری دو مرحله ای کنکور سراسری ۱۴۰۲

با انتشار دفترچه ثبت نام آزمون

جزییات نحوه برگزاری دو نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

به گزاش ایزی تست، با انتشار دفترچه ثبت نام نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، جزییات برگزاری و نحوه محاسبه نمره کل، معدل و نمره نهایی هر داوطلب اعلام شد.

بر این اساس، آزمون سراسری فقط برای دروس اختصاصی و دوبار در سال برگزار می شود و نتیجه هر نوبت آزمون حداکثر ۲ سال اعتبار دارد.

پذیرش دانشجو برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی یک بار در سال خواهد بود.

برای داوطلبانی که در نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ شرکت مینمایند نمرات خام اطلاع رسانی میشود.

در مردادماه برای تمامی داوطلبان اعم از افرادی که فقط در نوبت اول یا دوم و یا هر دو شرکت کرده اند، کارنامه نتایج اولیه شامل نمره کل آزمون اختصاصی هر دو نوبت، نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل نهایی، رتبه در سهمیه و رتبه کشوری اعلام میشود که داوطلبان می بایست براساس این کارنامه نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

نحوه انتخاب گروه آزمایشی اصلی در برگزاری کنکور سراسری دو نوبتی

در بازه زمانی که اعلام خواهد شد،  داوطلبان باید علاقمندی خود برای انتخاب رشته را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمایند. همچنین داوطلبانی که در دو نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در دو گروه آزمایشی اصلی متفاوت شرکت کرده اند، گروه آزمایشی اصلی که میخواهند از آن انتخاب رشته کنند را مشخص نمایند. در صورت عدم تعیین گروه آزمایشی توسط داوطلب، گروه آزمایشی نوبت دوم داوطلب ملاک عمل قرار میگیرد. لازم به ذکر است که یک داوطلب امکان انتخاب رشته از دو گروه آزمایشی اصلی را ندارد.

گروه‌های آزمایشی اصلی آزمون سراسری دو مرحله ای

سازمان سنجش ۳ گروه آزمایشی را به عنوان گروه‌های آزمایشی اصلی کنکور سراسری و آزاد معرفی کرده است.

 گروههای آزمایشی اصلی عبارتند از: علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی

نحوه محاسبه بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی

 در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی دو نوبت داوطلب، بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی در نمره کل نهایی لحاظ و اطلاع رسانی میشود.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون داوطلبان

میزان تأثیر سابقه تحصیلی داوطلبان در کنکور سراسری، بسته به گروه آزمایشی آنها متفاوت است. در ادامه میزان تأثیر سوابق در هر یک از گروه‌ها ارائه می‌شود.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی در گروه‌های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ در صد با تأثیر قطعی است. میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی در گروه‌های هنر و زبان های خارجی

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال۱۴۰۲، به میزان ۲۶ درصد با تأثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه میشود.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی در گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۱۹.۵ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی ۶.۵ درصد (در مجموع دیپلم و پیش دانشگاهی ۲۶ درصد) با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

لزوم ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی برای داوطلبانی که سابقه ندارند

با توجه به نامه شماره ۱۴۰۱/۱۲۳۵۲/دش مورخ ۱۴۰۲/۸/۸شورای عالی انقلاب فرهنگی، »از آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و بعد از آن، همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش در تمام نظامهای آموزش و پرورش و طلاب حوزههای علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند. درصورتیکه داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیشبینی میکند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ میشود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست«.

زیر گروه های هر یک از گروه های آزمایشی حذف شده و عناوین و ضرایب دروس آزمون تخصصی در هر گروه آزمایشی به شرح جدول مندرج در صفحه ۳۲ میباشد.

ضرایب دروس سوابق تحصیلی با توجه به نوع دیپلم و گروه آزمایشی برای نظام آموزشی ۳-۳-۶ و نظام سالی- واحدی/ترمی- واحدی در هر گروه آزمایشی به شرح جداول مندرج در صفحات ۳۹ تا ۵۱ میباشد.

برگزاری یکپارچه آزمون سراسری دولتی و آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۴۰۲ همانند سال گذشته آزمون مجزایی ندارد و علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه لازم است در این آزمون ثبت نام نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن